Finaliștii acestei categorii a Romanian Running Awards, premiile 4run.ro energizate de GoldNutrition, au fost aleși, normal, în funcție de rezultatele avute la probele de fond, în special cele de 3.000 de metri obstacole, 5.000 de metri, 10.000 de metri și cros (o selecție a acestora, mai jos). Acolo unde au existat, au fost adăugate și rezultate notabile avute la semimaraton. Start vot, pe 5 decembrie!

Fete

Ancuța Bobocel

SB: 3.000m obst – 9.40:87, 3.000m sală – 9.03:06, 5.000m – 16.04:81

Serii, Jocurile Olimpice Rio, 9.46:28

Serii, Campionatul European, 9.48:91

Locul 1 (3.000m), Campionatul Balcanic Sală, 9.09:09

Locul 1 (3.000m obst), Campionatul Balcanic, 9.46:34

Locul 1, Campionatul Național de Cros

Locul 1, Campionatul Balcanic de Cros

Locul 1 (3.000m obst), Internaționalele României, 9.40:87

Locul 1 (3.000m), Campionatul Național Sală, 9.16:76

Locul 1 (3.000m obst), Campionatul Național, 9.42:02

Locul 1 (5.000m), Campionatul Național, 16.04:81

Citește și articolul: Ancuța Bobocel, la a treia participare la Jocurile Olimpice

Mădălina Florea

SB: 5.000m – 16.10:75, 10.000m – 34.03:19, Semi – 71.56

Locul 7, Campionatul European Semimaraton, 1.11.56

Locul 2 (5.000m), Campionatul Balcanic, 16.33:87

Locul 2, Campionatul Național de Cros

Locul 1 (10.000m), Campionatul Național, 34.03:19

Locul 2 (5.000m), Campionatul Național, 16.10:75

Locul 2, Semimaratonul Birmingham, 1.14.45

Citește și articolul: Mădălina Florea, gimnasta campioană la 10.000m

Adelina Panaet

SB: 3.000m obst – 9.42:39, 3.000m sală – 9.24.88, 5.000m – 16.13:93

Locul 2 (3.000m), Campionatul Național Sală, 9.28:16

Locul 2 (3.000m obst), Campionatul Național, 9.42:39

Locul 3 (5.000m), Campionatul Național, 16.13:95

Citește și articolul: Bobocel, de 2 ori ”aur” la Naționale, Panaet, barem Rio

Mihaela Petrea

SB: 3.000m obst – 10.09:92, 3.000m sală – 9.33:75, 5.000m – 16.45:65

Locul 3 (3.000m obst), Internaționalele României, 10.19:23

Locul 3 (3.000m obst), Campionatul Național, 10.09:92 (locul 1 tineret)

Locul 5 (5.000m), Campionatul Național, 16.45:65

Locul 4, Campionatul Național de Semimaraton, 1.18.14

Andreea Pîșcu

SB: 5.000m – 16.24:74, 10.000m – 34.28:62

Locul 66, Campionatul Mondial de Semimaraton, 1.17.07

Locul 45, Campionatul European Semimaraton, 1.15.47

Locul 1, Campionatul Național de  Semimaraton, 1.16.26

Locul 4 (10.000m), Campionatul Național, 34.28:62

Locul 4 (5.000m), Campionatul Național, 16.24:74, (locul 1 tineret)

Băieți

Alexandru Corneschi

SB: 5.000m – 14.30:02, 10.000m – 30.24:08, Semi – 67:06

Locul 1 (5.000m), Campionatul Național, 14.30:02

Locul 2 (10.000m), Campionatul Național, 30.24:08

Locul 3, Campionatul Național de Semimaraton, 68.59

Locul 1, Semimaratonul Viena, 67.06

Locul 2, VanAlphen 20k, 61.24

Citește și articolul: Corneschi a câștigat semimaratonul de la Viena

Andrei Ștefana

SB: 3.000m obst – 8.51:00, 3.000m sală – 8.29:69

Locul 2 (3.000m obst), Campionatul Balcanic, 8.51:00

Locul 3, Campionatul Național de Cros

Locul 3 (3.000m), Campionatul Național Sală, 8.29:69

Locul 3 (3.000m obst), Campionatul Național, 9.04:60

Ionuț Betej

SB: 3.000m obst – 8.59:15, 3.000m sală – 8.19:17

Locul 2 (3.000m), Campionatul Balcanic Sală, 8.19:17

Locul 1 (3.000m), Campionatul Național Sală, 8.27:80

Locul 2 (3.000m obst), Campionatul Național, 8.59:15

Cătălin Atănăsoaei

SB: 3.000m obst – 8.55:62, 3.00m sală – 8.29:40, 5.000m – 14.22:84

Locul 1 (3.000m obst), Campionatul Național, 8.55:62

Locul 2 (3.000m), Campionatul Național Sală, 8.29:40

Locul 3 (5.000m), Campionatul Național, 14.33:84

Laviniu Chiș

SB: 5.000m – 14.31:01, 10.000m – 30.30:74

Locul 3 (10.000m), Campionatul Național, 30.30:74

Locul 2 (5.000m), Campionatul Național, 14.31:01

Locul 2, Campionatul Național de Semimaraton, 67.47