Datele de desfășurare ale curselor din acest calendar sunt orientative. Pentru a afla data exactă și pentru alte informații – înscriere, taxe, trasee, regulament, etc – accesați din timp site-ul Federației de Orientare, fro.ro, sau site-ul orienteering.ro. O să facem update în momentul în care apar curse noi.

ALERGARE ATLETISM TRIATLON INTERNAȚIONALE
Iulie

Festivalul de Orientare al Bihorului, 7-9 iulie, Bihor

Cupa Mădăraș, 7 iulie, Noapte Sprint, Bihor

Cupa Varadinum, 8 iulie, LD, Bihor

Cupa Prieteniei, 9 iulie, Ștafetă 2X2 (medie), Bihor

Transylvania Open+Compass Cup, 20-22 iulie, Sprint, MD și LD, Cluj-Napoca

Cupa României de Orientare, 22 iulie LD și MD, Cluj-Napoca

CN Parc-Oraș, 23 iulie, Sprint, Cluj-Napoca

Cupa Fox Hunters, 28-30 iulie, MD și LD, Târgu Jiu

Cupa Chimistul, 16-17 iulie, Sprint și MD, Victoria

August

Trofeul Țara Bârsei, 5-6 august, MD și LD, Săcele, Brașov

Cupa Munților, 20 august, MD, Prahova

Septembrie

CN Individual & Ștafetă, 31 august-3 septembrie, Sprint, MD și LD, Victoria, Brașov

Cupa Sănătatea de Toamnă, 10 septembrie, MD și LD, Prahova

Cupa de Toamnă, 17 septembrie, MD, Vlădeni

Cluj West-Open/Trofeul Florești, 23-24 septembrie, MD și LD, Cluj

Cupa de Toamnă, 30 septembrie-1 octombrie, MD și LD, Vâlcea

Trofeul Moldovei, 2-4 septembrie, Sprint, MD și LD, Iași

South Eastern Europe Tour, 11-12 septembrie, Sprint și MD, București

CN Grand Prix Romania, 30 septembrie, Noapte, Craiova

Octombrie

Campionatul de Noapte & etapă Parc-Oraș, 6-8 octombrie, Arad

Cupa de Toamnă, 15 octombrie, București

CN Ștafetă Mixtă & etapa a V-a Parc-Oraș, 1-2 octombrie, Sprint, Craiova

Grand Prix Romania, 1-2 octombrie, Sprint, Craiova

Cupa Orașului Victoria, 8 octombrie, MD, Victoria

CN Parc-Oraș, etapa a VI-a, 14 octombrie, Sprint, Lipova, Arad

CN Masters, 14-16 octombrie, Sprint, MD și LD, Lipova, Arad

Cupa Zarandului, 15-16 octombrie, MD și LD, Lipova, Arad

Trofeul Olteniei, 22-23 octombrie, Sprint, MD și Ștafetă, Vâlcea

Trofeul Nopții, 22 octombrie, Băicoi

Trofeul Veteranilor, 23 octombrie, LD, Băicoi

Cupa Orașului Victoria, 29 octombrie, MD, Victoria

Noiembrie

Cupa Colegiului Central de Arbitrii, 5 noiembrie, MD, Prahova

Cupa Arbitrilor, 12 noiembrie, MD, Prahova

Cupa Brumar, 5 noiembrie, MD, București

Decembrie

Cupa 2 Decembrie, 1 decembrie, Sprint, Târgu Jiu

Cupa Revoluției, 3 decembrie, Sprint și MD, București

Februarie

Cupa Oltului, 5 februarie, Sprint, Ocnele Mari

Cupa Sănătatea de Iarnă, 26 februarie, MD, Prahova

Trofeul Zăpezii, 26 februarie, MD, Prahova

Martie

Cupa Primăverii, 12 martie, LD, București

Cupa Codrii Vlăsiei, 19 martie, MD, Snagov

Trofeul Hunedoarei, 24-25 martie, MD și Sprint, Hunedoara

Aprilie

Cupa Păcălelilor, 1 aprilie, Sprint, Târgu Jiu

Busola de Aur, 1-2 aprilie, MD și LD, Cluj

Cupa Florilor, 2 aprilie, LD și Semimaraton, București

CN de Semimaraton, 8-9 aprilie, Semimaraton, Baia Mare

Cupa MRD Indoor, 8 aprilie, Baia Mare

Etapa I, CN de Parc-Oraș, 9 aprilie, Sprint, Baia Mare

Cupa Bihorului, 22-23 aprilie, MD și LD, Bihor

Cupa Sănătatea de Primăvară, 23 aprilie, MD, Prahova

Trofeul Valea Prahovei, 23 aprilie, LD, Prahova

CN pe Echipe, etapa I și a II-a, 28 aprilie-1 mai, Festival de Orientare, Sprint, LD și MD, Vâlcea

Cupa Fata Pădurii, 23-24 aprilie, MD și Sprint, Victoria

Mai

Cupa Altius, 6-7 mai, MD șI LD, Buzău

Trofeul Maramureș, 12-14 mai, MD și LD, Maramureș

Cupa Mentor Silva, 13-14 mai, MD și LD, București

Cupa Constantin Brâncuși, 20 mai, MD, Târgu Jiu

Cupa Prahova, 21 mai, LD, Plopeni, Prahova

Cupa Orienter, 27 mai, MD și LD, Târgu Mureș

Cupa Gaudeamus, 7-8 mai, LD și MD, Comarnic, Voila

Trofeul Alutus (copii și juniori), 28 mai, Sprint și MD, Vâlcea

Iunie

Trofeul Valea Prahovei, 4iunie, LD, Bușteni

Cupa Florile de Tei, 4 iunie, MD și LD, Prahova

Cupa In Memoriam, 10-11 iunie, MD și LD, Timișu de Sus

Cupa Cronos, 17-18 iunie, MD și LD, Bârlad

CN de Parc-Oraș etapa a II-a, 3 iunie, Sprint, Vatra Dornei

Cupa Dornelor, 3 iunie, Sprint, Vatra Dornei

Cupa Romaniei, 4-5 iunie, LD și MD, Poiana Stampei

Cupa Poiana Stampei, 4-5 iunie, LD și MD, Poiana Stampei

Cupa Rivulus Dominarum, 11 iunie, Sală, Baia Mare

CN Ștafetă, 11 iunie, Baia Mare

CN Parc-Oraș, etapa a III-a, 12 iunie, Sprint, Baia Mare

Cupa ElectroSistem, 12 iunie, Sprint, Baia Mare

Rando Carpați, 17-19 iunie, Raid-Orientare, Baia de Fier

Cupa Mentor Silva, 18-19 iunie, MD și LD, Moreni

Cupa Bucegi, 18-19 iunie, MD și LD, Târgoviște

CN al elevilor, 24-26 iunie, Sprint, MD și Ștafetă, Botoșani

 

Competiții internaționale oficiale IOF

24-28 mai, Cupa Mondială, etapa I, Finlanda

30 iunie – 8 iulie, Campionatul Mondial & etapa a II-a de Cupă Mondială, Estonia

29 iunie-2 iulie, Campionatul European de Juniori, Slovacia

9-16 iulie, Campionatul Mondial de Tineret, Finlanda

23-29 aprilie, Campionatul Mondial de Masters, Noua Zeelandă

25-27 august, etapa a III-a de Cupă Mondială, Letonia

29 septembrie – 1 octombrie, etapa a IV-a de Cupă Mondială, Elveția