Finaliștii acestei categorii a Romanian Running Awards, premiile 4run.ro energizate de GoldNutrition, au fost aleși în funcție de rezultatele la toate probele (o selecție a acestora, mai jos), semimaraton, lungă distanță, medie distanță, sprint, performanțe obținute la competiții externe și la campionatele naționale. Start vot, pe 5 decembrie!

Fete

Andra Anghel

Locul 1, CN Lungă Distanță

Locul 1, CN Medie Distanță

Locul 1, CN Sprint

Locul 1, CN Semimaraton

Locul 1, CN Noapte

Locul 1, Medie Distanță, SEEOC

Locul 2, Lungă Distanță, SEEOC

Locul 20, Campionatul Mondial Universitar, Lungă Distanță

Locul 38, Campionatul Mondial Universitar, Medie Distanță

Locul 55, Campionatul Mondial Universitar, Sprint

Citește și articolul: Andra Anghel de două ori campioană națională

Veronica Minoiu

Locul 3, CN Lungă Distanță

Locul 2, CN Medie Distanță

Locul 2, CN Sprint

Locul 2, CN Semimaraton

Locul 2, CN Noapte

Locul 2, Sprint, SEEOC

Citește și articolul: Veronica Minoiu, locul 3 la Mondialele de Orientare (W40)

Katalin Neda

Locul 3, CN Lungă Distanță

Locul 3, CN Sprint

La SEEOC a participat la W20, locul 5 la Medie Distanță și Lungă Distanță și locul 6 la Sprint

Marinela Piringiu

Locul 3, CN Medie Distanță

Locul 3, CN Semimaraton

Locul 3, CN Noapte

Rebeka Agnes Neda

Locul 3, Campionatul European de Juniori, Sprint (W18)

Locul 21, Campionatul European de Juniori, Lungă Distanță (W18)

Locul 45, Campionatul Mondial de Tineret, Lungă Distanță (W20)

Locul 56, Campionatul Mondial de Tineret, Medie Distanță (W20)

Locul 87, Campionatul Mondial de Tineret, Sprint (W20)

Citește și articolul: Al doilea loc 6 pentru Agnes Neda, la Europenele de Orientare (W18)

Băieți

Ionuț Zincă

Locul 2, Campionatul Național (CN) Lungă Distanță

Locul 1, CN Medie Distanță

Locul 1, CN Sprint

Locul 1, CN Semimaraton

Locul 5, Lorca O-Meeting, Lungă Distanță

Locul 36, Campionatul European, Lungă Distanță

Locul 39, Campionatul European, Sprint

Citește și articolul: Zincă, pe 5 în etapa de clasament mondial din Spania

Alexandru Blejdea

Locul 3, CN Lungă Distanță

Locul 4, CN Semimaraton

Locul 3, CN Noapte

Locul 4, Medie Distanță, SEEOC

Locul 5, Lungă Distanță, SEEOC

Locul 4, Sprint, SEEOC

Locul 43, Campionatul Mondial Universitar, Medie Distanță

Locul 59, Campionatul Mondial Universitar, Lungă Distanță

Ovidiu Muțiu

Locul 1, CN Lungă Distanță

Locul 2, CN Semimaraton

Locul 6, Medie Distanță, SEEOC (Campionatul Sud-Est European de Orientare)

Locul 7, Lungă Distanță, SEEOC

Tamas Bogya

Locul 3, CN Semimaraton

Locul 5, CN Noapte

Locul 27, Portugal O-Meeting, Lungă Distanță

Locul 60, North Alentejano O-Meeting, Medie Distanță

Locul 11, Lisabona O-Meeting, Lungă Distanță

Citește și articolul: Bogya Tamas, două clasări în top 15 la O-Meeting Lisabona

Simion Suciu

Locul 3, CN Medie Distanță

Locul 4, CN Noapte

Locul 13, Medie Distanță, SEEOC

Locul 8, Sprint, SEEOC