Alexandru Corneschi a terminat, pe o vreme câinească, pe primul loc cursa de semimaraton de la Viena. Atletul născut în Botoșani a fost cronometrat în exact 67 de minute.

Alexandru Corneschi este la a treia cursă de peste 20 de kilometri din acest an. A alergat semimaratonul de la Huelva, vanAlphen 20k și, acum, semimaratonul de la Viena, din cadrul Maratonului Viena. Sportivul legitimat la CS Știința Bacău, susținut de SportGuru – BCR Racing Team, a avut de înfruntat un vânt ”fioros”, un frig pătrunzător, dar a reușit să câștige în 67 de minute. ”Mă simt bine. Vântul a suflat foarte puternic și a fost frig. Sunt mulțumit cu acest timp pentru că am alergat singur pe vremea asta. Se putea mai mult, dar sufla unul din față cu putere”, ne-a spus glumind Alex Corneschi. Următoarea cursă: Campionatul Național de Semimaraton.