În funcție de rezultatele din 2017 (o selecție, mai jos), competiții internaționale și naționale, la semimaraton, 10.000m, 5.000m, 3.000m obst și 3.000m, am ales cinci finaliști și cinci finaliste pentru ediția din 2017 a Romanian Running Awards, premiile 4run.ro energizate de GoldNutrition. Pe 15 decembrie, START VOT!

FETE

Ancuța Bobocel

SB: Semi – 71.43, 10.000m – 32.18:93

Finală, Campionatul European Sală (3.000m), 9.05:74

Locul 11, Campionatul European de Cros (”argint” cu echipa)

Locul 1, Campionatul Național de Semimaraton, 73.37

Locul 1, Semimaratonul Timișoara, 73.19

Locul 1, Semimaratonul București, 71.43

Locul 1, Internaționalele României (3.000m obst), 10.08:90

Locul 1, CN Sală (3.000m), 9.10:09

Locul 1, CN Cros, 25.36

Roxana Bîrcă

SB: 10.000m – 33.46:65, 5.000m – 15.49:59

Locul 4, Campionatul European de Cros (”argint” cu echipa)

Locul 2, Campionatul European pe Echipe (5.000m), 15.49:59

Locul 1, Jocurile Francofoniei (10.000m), 35.31:13

Locul 3, Jocurile Francofoniei (5.000m), 16.07:61

Locul 2, CN Sală (3.000m), 9.11:85

Locul 2, CN Cros, 26.18

Locul 2, CB Sală, 9.11:99

Locul 1, Campionatul Național (5.000m), 16.49:24

Locul 1, Campionatul Național (10.000m), 35.20:01

Andreea Pîșcu

SB: 10.000m – 33.51:53, 5.000m – 16.19:87

Locul 3, Campionatul Național de Semimaraton, 76.35

Locul 3, Semimaratonul București, 73.15

Locul 7, Campionatul European U23 (10.000m), 33.51:53

Locul 2, pe echipe, Campionatul European de Cros

Locul 13, Universiadă (5.000m), 16.22:86

Locul 6, Universiadă (10.000m), 34.19:79

Locul 3, CN Sală (3.000m), 9.19:55

Loc 3, CB Sală (3.000m), 9.25:51

Adela Bălțoi

SB: 3.000m obst – 10.18:60

Locul 1, Campionatele Balcanice (3.000m obst), 10.29:27

Locul 1, Campionatele Balcanice (3.000m), 9.29:16

Locul 1, Campionatul Național (3.000m obst), 10.19:22

Locul 2, Internaționalele României (3.000m obst), 10.18:60

Mădălina Florea

SB: 10.000 – 34.58:52, 5.000m – 16.20:76

Locul 2, Campionatul Național de Semimaraton, 76.22

Locul 4, Jocurile Francofoniei (5.000m), 16.20:76

Locul 3, Jocurile Francofoniei (10.000m), 35.38:37

Locul 2, Campionatul Național (5.000m), 16.52:69

Locul 2, Campionatul Național (10.000m), 35.31:18

Vezi care au fost finalistele acestei categorii a Romanian Running Awards 2016 → AICI

Premiile Romanian Running Awards, energizate de GoldNutrition

Ediția a treia a premiilor 4run.ro, Romanian Running Awards, este energizată de GoldNutrition, un brand portughez care produce suplimente pentru sportivi, produse de nutriție certificate de analiza microbiologică și de laboratore anti-doping recunoscute. Împreună cu GoldNutrition România, vom acorda premii celui mai bun alergător român și celei mai bune alergătoare române și, de asemenea, vom efectua trageri la sorți în care vom oferi cititorilor 4run.ro ”kit-uri de cursă”.

BĂIEȚI

Nicolae Soare

SB: 5.000m – 14.03:12, 10.000m – 29.12:76

Locul 1, Campionatul Național (10.000m), 30.26:74

Locul 1, Campionatul Național (5.000m), 14.22:02

Locul 1, Campionatul Național Semimaraton, 66.02

Locul 1, CN Cros, 29.24

Finală, Campionatul European pe Echipe (5.000m), 14.09:94

Locul 1 Finala B, Cupa Europei 10.000m, 29.18:33

Locul 4, Universiadă (5.000m), 14.03:12

Locul 2, Universiadă (10.000m), 29.12:76

Cătălin Atănăsoaie

SB: 3.000m obst – 8.55:86

Finală, Campionatul European pe Echipe (3.000m obst), 8.58:95

Locul 1, Campionatul Național (3.000m obst), 8.55:86

Locul 2, Campionatul Național (5.000m), 14.34:20

Locul 2, CN Sală (3.000m), 8.17:32

Locul 2, CN Cros, 29.42

Locul 2, CB Sală (3.000m), 8.07:72

Andrei Rusu

SB: 5.000m – 14.27:10, 10.000m – 30.22:47

Locul 1, Campionatul European U20 (10.000m), 31.08:86

Locul 3, Campionatul European U20 (5.000m), 14.46:07

Locul 1, CN Sală (3.000m), 8.14:52

Locul 12, Campionatul European de Cros (Juniori)

Alexandru Corneschi

Sb: 10.000m – 31.25:80, Semi – 64.56

Locul 2, Campionatul Național (10.000m), 31.25:80

Locul 2, Semimaraton Timișoara, 64.56

Locul 5, Semi Lago Maggiore, 68.13

Marius Ionescu

SB: Semi – 65.30, 20k – 64.11

Locul 2, Campionatul Național Semimaraton, 69.21

Locul 3, VanAlphen, 64.11

Locul 3, Semimaraton Timișoara, 65.30

Vezi care au fost finaliștii acestei categorii a Romanian Running Awards 2016 → AICI

(foto: pixabay.com)