Datele de desfășurare ale curselor din acest calendar sunt orientative. Pentru eventualele modificări ale programului și pentru alte informații – înscriere, taxe, trasee, regulament etc – accesați din timp site-urile organizatorilor.

* În ce privește cursele scrise cu gri (tăiate), nu au fost încă anunțate datele de desfășurare din acest an. Calendarul va fi actualizat periodic.

ORIENTARE ATLETISM TRIATLON CICLISM
Mai

EcoRun Moieciu (fostul EcoMarathon), 4 mai, Moieciu de Sus, [site]

Geopark Challenge – Semimaratonul cetăților din Țara Hațegului, 4 mai, Hațeg, [site]

Autism 24 h Marea Neagra, 4-5 mai, Constanța, [site]

!!! SportGuru Timișoara 21k, 5 mai, Timișoara, [site]

VeteRun, 5 mai, București, [site]

Măcin Maraton, 11 mai, Greci, [site]

Edelweiss Night Run, 11 mai, Câmpulung Moldovenesc, [site]

Maratonul Salonta – Gyula, 5 mai, Gyula (Ungaria), [site]

Aleargă pentru Dorințe, 11 mai, Iași, [site]

Thermal Trail Race, 11 mai, Betfia, [site]

The Color Run, 11 mai, Cluj-Napoca, [site]

Crosul SNM, 11 mai, Sânnicolau Mare, [site]

Semimaraton Mureș, 12 mai, Târgu Mureș, [site]

!!! Semimaratonul București, 12 mai, București, [site]

Crosul de noapte Cluj-Napoca, 17 mai, Cluj-Napoca, [site]

Transylvania 100k&50k, 18 mai, Bran, [site]

Tusnad Maraton, 18 mai, Băile Tușnad, [site]

La Petrovaselo în vie, 18 mai, Petrovaselo, [site]

Crosul Universității din București, 18 mai, București, [site]

Pitești Half Marathon, 19 mai, Pitești, [site]

Asaltul Lupilor, 19 mai, Iași [site]

Maratonul Apuseni, 26 mai, Băișoara, [site]

Maratonul Internațional Brașov, 25-26 mai, Brașov, [site]

S24H, 24 ore run, 25-26 mai, Timșoara, [site]

Maratonul Regal, 10 mai, București,  [site]

Banca Transilvania Trail Running, 19 mai, Cluj-Napoca, [site]

Crosul pentru Școli, 19 mai, Iași, [site]

Semimaraton Târgoviște, 20 mai, Târgoviște, [site]

Hit The Top, 26 mai, Bran, [site]

Crosul Pădurii Copiilor, 27 mai, București (Pădurea Băneasa), [site]

Gabi Szabo Runfest, 6 mai, Bistrița, [site]

Crosul Universității, 20 mai, București, [site]

Maratonul Aradului, 27 mai, Arad, [site]

Maraton Tabere cu Suflet, 1o iunie, Azuga, [site]

Gărâna Run, 15 mai, Gărâna, [site]

Iunie

Maratonul Sibiu, 1 iunie, Sibiu, [site]

Tour de Tur, 1 iunie, Orașul Nou, [site]

Semimaraton Tușnad, 1 iunie, Tușnad, [site]

Semimaraton Galați, 2 iunie, Galați, [site]

UVT Liberty Marathon, 2 iunie, Timișoara, [site]

History Run, 2 iunie, Hunedoara-Deva, [site]

Ultrabug, 7-9 iunie, Fundu Moldoveni, [site]

!!! Măcin Mountain Fun, 7-9 iunie, Greci, [site]

The Color Run, 8 iunie, Iași, [site]

Andurant Sprint Rafael, 8 iunie, Codlea, [site]

Maratonul Blessing Hearts, 8 iunie, Iași, [site]

Semimaraton Ploiești, 9 iunie, Ploiești, [site]

Atinge Omu, 9 iunie, Peștera, [site]

KM Vertical Bâlea, 9 iunie, Bâlea Cascadă, [site]

Cheile Nerei Trail Run, 8-9 iunie, Sasca Montană, [site]

Cozia Run, 9 iunie, Cozia, [site]

Țibleș Maraton, 15 iunie, Bistrița-Năsăud, [site]

!!! Retezat SkyRace Intersport, 15 iunie, Cheile Buții, [site]

!!! DHL Charpathian Maraton, 22 iunie, Fundata, Cheile Gradistei [site]

The Color Run, 22 iunie, Oradea, [site]

Zărnești Challenge, 22 iunie, Zărnești, [site]

Buftea Multisport, 22-23 iunie, Buftea, [site]

Crosul Honeywel, 23 iunie, Lugoj, [site]

Maratonul Roșia Montană, 22-23 iunie, Roșia Montană, [site]

!!! Carpathia Trails, 27-30 iunie, Cheile Grădiștei, [site]

Bate Toaca, 29 iunie, Durău, [site]

Predeal Forest Run, 29 iunie, Predeal, [site]

Crosul Hoia, 30 iunie, Cluj, [site]

Semimaraton Start Bucovina, 30 iunie, Suceava, [site]

Transylvania Bear Race, 2 iunie, Viscri, [site]

Maratonul Virșlilor, 3 iunie, Deva, [site]

Betano Night Run, 8 iunie, București, [site]

Ultimate Mudness, 9 iunie, Ciolpani, [site]

Memorialul Ion Gavrilă Ogoranu, 9 iunie, Recea, [site]

Brașov Heroes (cursă obstacole), 10 iunie, Brașov, [site]

!!! Crosul F-Secure, 23 iunie, București, [site]

Maraton Explore Cheile Turzii, 28 iunie, Cluj, [site]

Carpați Rogaining Trophy, 30 iunie – 1 iulie, Mediaș, [site]

Crosul Click! Sănătate, 11 iunie, București, [site]

Voineasa Mountain Run, 13 iunie, Voineasa, [site]

Iulie

Maraton Legendele Nemirei, 6 iulie, Slănic-Moldova, [site]

Cozia Mountain Run, 6 iulie, Călimănești, [site]

Hoia Baciu Night, 6 iulie, Cluj, [site]

!!! Marathon 7500, 11-14 iulie, munții Bucegi, [site]

Maraton San Montan / Duatlon, 13 iulie, Baru, [site]

!!! Rodnei Sky Race (3 trasee + Vertical), 20-21 iulie, Borșa, [site]

Cucuieții, 24-28 iulie, Vama Buzăului, Brașov, [site]

Ultransilvania, 26 iulie, Deva, [site]

Sâmbăta X3, 26-28 iulie, Alergare și MTB, [site]

Cândrel în Alergare, 27 iulie, Păltiniș, [site]

Transilvania European Cross Festival, 26-30 iulie, Târgu Mureș, [site]

Fodor Imre Trail Running, 8 iulie, Tîrgu Mureș, Platoul Cornești, [Pagina Facebook]

Crosul Hospice – Aleargă pentru Ei, 14 iulie, Brașov, [site]

!!! Urlea Eco Trail, 21 iulie, Lisa, jud. Brașov, [site]

Moldovița Colț de Rai, 22 iulie, Moldovița, jud. Suceava, [site]

Mureș 24H, 28 iulie, Târgu Mureș, [site]

Maratonul Bucegilor, 23 iulie, Padina, [site]

Imprezzio Global Trail Running, 9 iulie, Cluj,  [site]

August

!!! Corcova Trail Race, 2-4 august, Corcova, [site]

Carphatian Adventure, 9-11 august,  [site]

Runsilvania Wild Race, 10 august, Răchițele, [site]

!!! Oslea Night Ridge, 10 august, Câmpușel (Uricani), [site]

Hit the Egg, 11 august, Vatra Dornei, [site]

2X2 Race, 17 august, Bâlea Lac, [site]

!!! TerraLonga Trail’n’Bike, 17-18 august, Tărlungeni, Bv,[site]

!!! Smida Trail Adventure Run in Transylvania, 17 august, Parcul Natural Apuseni, [site]

Hasmas Maraton, 17 august, Lacul Roșu, [site]

SKV Uphill Summer, 24 august, Brașov, [site]

Maratonul Via-Maria-Theresia, 24 august, munții Călimani, [site]

Maratonul Olteniei, 31 august, Râmnicu Vâlcea, [site]

Maratonul Dacilor, 31 august, Orăștie, [site]

Ultra Trail Făgăraș, 29 august – 1 septembrie, Avrig, [site]

Legion Run, 31 august, [site]

Retezat Maraton, 4 august, Râușor, [site]

Transylvania Trail Traverse, 24 august, Bran [site]

Harghita Trail Running, 26 august, Mădăraș, [site]

Maratonul ”Pe aici nu se trece”, 6 august, Mărăști – Mărășești, [site]

Bușteni SkyRace și Vertical, anulat, Bușteni, [site]

Maratonul Ursoii, 19 august, Ieud, [site]

Septembrie

Maratonul Nordului, 2 septembrie, Darabani, [site]

Ciucaș X3, 6-8 septembrie, Cheia, [site]

Pe-un picior de Plai, 14 septembrie, Timisoara, [site]

Sălicea Trail Run, 14 septembrie, Ciurila, Cluj, [site]

Volcanic Sky Trail, 14-15 septembrie, Vatra Dornei, [site]

!!! Alba Iulia City Race, 21 septembrie, Alba Iulia, [site]

Semimaraton Bacău, 21 septembrie, Bacău, [site]

Istrita Escape, 22 septembrie, Sărata-Monteoru, [site]

MMicVR, 21 – 22 septembrie, Telescaun Muntele Mic, [site]

Crosul Companiilor, 23 septembrie, Cluj-Napoca, [site]

Iezer Păpușa Trail Race, 28 septembrie, cabana Voina, [site]

Trascău Trail Run, 28-29 septembrie, Rimetea, [site]

Călătorie între Cer și Pământ, 28-29 septembrie, Târgu Ocna (alergare și MTB), [site]

Maraton Chișinău, 29 septembrie, Chișinău, [site]

Semimaraton Plopeni, 29 septembrie, Plopeni, [site]

Maratonul Explore Maramureș, 1 septembrie, Maramureș, [site]

International Road Run, 15 septembrie, Giurgiu – Ruse, [site]

Oradea City Semimaraton, 16 septembrie, Oradea, [site]

Apuseni Ultra Race, 21-23 septembrie, Arieșeni, [site]

Mureș-Olt Maraton, 22 septembrie, Izvorul Mureșului, [site]

Creasta Cocoșului Trail Race, 22 septembrie, Breb, Maramureș, [site]

Semimaraton Porțile Deltei, 23 septembrie, Tulcea, [site]

Semimaratonul Bucuriei, 29 septembrie, Urlați, [site]

Goana după Sănătate, 29 septembrie, București, [site]

Crosul Cassiopeea, 29 septembrie, București, [site]

Semimaraton Zalău, 30 septembrie, Zalău, [site]

Petroșani – Parâng Trail Run, 16 septembrie, Petroșani, [site]

Rarău Radical Race, 17 septembrie, Câmpulung Moldovenesc, [site]

Gorun Trail Mercheașa, 23 septembrie, Mercheașa, [site]

Cluj Starry Night Trail Running, 17 septembrie, Cluj [site]

Crosul Loteriei Române, 24 0ctombrie, București, [site]

Octombrie

Maraton Piatra Craiului, 5 octombrie, Zărnești, [site]

Aleargă Hășmașii, 12 octombrie, Bălan, [site]

!!! Maratonul Internațional București, 13 octombrie, București, [site]

!!! Festival Sport Montan Săcele, 18-20 octombrie, Săcele, [site]

Aiud Marathon, 19 octombrie, Aiud, Alba, [site]

Hercules Marathon, 19 octombrie, Băile Herculane, [site]

!!! Bucharest Urban Athletics, 27 octombrie, București, [site]

Valcea Forest Run, 6 octombrie, Bujoreni, Vâlcea, [site]

Șugas Race, 13 octombrie, Șugaș Băi, [site]

Semimaraton Curtea Domnească, 14 octombrie, Piatra Neamț, [site]

Semimaraton Făget Tour, 20 octombrie, Cluj-Napoca, [site]

Maratonul Delta Dunării, 20 octombrie, Sulina, [site]

Maratonul Montan Rafael, 20 octombrie, Codlea, [site]

Crosul Cetății Făgăraș, 27 octombrie, Făgăraș, [site]

AROBS Transilvania Half Marathon, 28 octombrie, Cluj-Napoca, [site]

Timisoara City Marathon, 28 octombrie, Timisoara, [site]

Noiembrie

Băneasa Forest Run, 3 noiembrie, București, [site]

Semimaraton Zărnești, 3 noiembrie, Zărnești, [site]

!!! Crosul ”15 noiembrie 1987”, 11 noiembrie, Brașov, [site]

Fuga pe Uliță, 27 noiembrie, București, [site]

Crosul Pădurii, 3-4 noiembrie, București, [site]

Crosul de Noapte, 9 noiembrie, Cluj-Napoca, [site]

November Run Bistrița, 4 noiembrie, Bistrița, [site]

Decembrie

Cluj EcoTrail UltraMarathon, 1 decembrie,  Cluj-Napoca, [site]

Maratonul Reîntregirii Neamului Românesc, 1 decembrie, București, [site]

Aleargă-l pe Moș Crăciun, 14 decembrie, Cluj-Napoca, [site]

Semimaraton Pe Argeș în Jos, 16 decembrie, Pitești, [site]

Ianuarie

Făget Winter Race, 12 ianuarie, Cluj, [site]

SKV Uphill Winter, 26 ianuarie, Brașov, [site]

Semimaraton Gerar, 26 ianuarie, București, [site]

Făget Winter Tour, 26 ianuarie, Cluj, [site]

Cricova WineRun, 28 ianuarie, Cricova, Basarabia, [site]

Februarie

Maratonul Zăpezii Râșnov, 2 februarie, Râșnov, [site]

Oradea City Trail, 16 februarie, Oradea, [site]

Parângul Night Challenge, 17 februarie, Petroșani, [site]

Vlădeasa Winter Trail, 23-24 februarie, Cluj, [site]

Oslea Hiride, 24-25 februarie, Uricani, [site]

Martie

Hășmaș Winter Trail, 9 martie, Bălan, [site]

Crosul Divelor, 16 martie, Cluj, [site]

Crosul pentru Viață, 16 martie, București, [site]

Băneasa Forest Run, 24 martie, București, [site]

Postăvaru Night, 30 martie, Poiana Brașov, [site]

Primavera Trail Race / Campionatul Național de Ultra Montan, 30 martie, Șuncuiuș, Bihor, [site]

Maratonul Nisipului, 31 martie, Mamaia, [site]

Aprilie

Semimaraton Intersport Brașov, 6 aprilie, Brașov, [site]

ASE Student Run, 5 mai, București, [site]

!!! 10 KM & Family Run, 7 aprilie, București, [site]

Maratonul Argonauților, 13 aprilie, Cheile Dobrogei, [site]

Urme pe Play, 13 aprilie, Rășinari, [site]

Marele Premiu al Orașului Slănic, 14 aprilie, Slănic, [site]

!!! I.AȘI în Trail, 14 aprilie, Iași, [site]

Maratonul Internațional Cluj-Napoca, 14 aprilie, Cluj-Napoca, [site]

Băneasa Race, 14 aprilie, București, [site]

Timotion, 14 aprilie, Timișoara, [site]

Brașov Marathon, 20 aprilie, Brașov, [site]

The Color Run, 20 aprilie, București, [site]

”Alergând la Pădure” Reșița Trail Race, 21 aprilie, Reșița, [site]

!!! Bucharest International 10k, 21 aprilie, București [site]

Semimaraton Iași, 21 aprilie, Iași, [site]

Piatra Mare Trail Running, 27 aprilie, Dâmbu Morii, [site]

Crosul Sănătății, 21 aprilie, Brașov, [site]

Maratonul Siretului, 17 aprilie, Adjud, [site]

Crosul Firmelor Iași, 22 aprilie, Iași, [site]

S-KARP Urban Trail, 29 aprilie, Sinaia, [site]