Datele de desfășurare ale curselor din acest calendar sunt orientative. Pentru eventualele modificări ale programului și pentru alte informații – înscriere, taxe, trasee, regulament etc – accesați din timp site-urile organizatorilor. Cursele scrise cu gri și ”Italic” nu au actualizat încă datele de desfășurare.

ORIENTARE ATLETISM INTERNAȚIONALE TRIATLON

Martie

Crosul Divelor, 3 martie, Cluj, [site]

Run 4 Life, 10 martie, București, [site]

Crosul pentru Viață, 17 martie, București, [site]

Primavera Trail Race, 17 martie, Șuncuiuș, Bihor, [site]

The Beard Run – Crosul Treptelor, 18 martie, Cluj, [site]

Maratonul Nisipului, 25 martie, Mamaia, [site]

!!! SportGuru Timișoara 21k, 25 martie, Timișoara, [site]

Postăvaru Night, 31 martie, Poiana Brașov, [site]

Semimaraton Intersport Brașov, 31 martie, Brașov, [site]

Aprilie

!!! 10 KM & Family Run, 1 aprilie, București, [site]

Maratonul argonauților, 14 aprilie, Cheile Dobrogei, [site]

!!! I.ași în Trail, 15 aprilie, Iași, [site]

Maratonul Internațional Cluj-Napoca, 15 aprilie, Cluj-Napoca, [site]

Băneasa Trail Run de Primăvară (Spring Edition), 15 aprilie, București, [site]

Brașov Marathon, 21 aprilie, Brașov, [site]

The Color Run, 21 aprilie, București, [site]

Crosul Sănătății, 21 aprilie, Brașov, [site]

Timotion, 22 aprilie, Timișoara, [site]

!!! Bucharest International 10k, 22 aprilie, București [site]

Semimaraton Iași, 22 aprilie, Iași, [site]

Aiud Marathon, 28 aprilie, Aiud, Alba, [site]

Piatra Mare Trail Running, 28 aprilie, Dâmbu Morii, [site]

Hot Chocolate Race, 8 aprilie, București, [site]

Maratonul Siretului, 17 aprilie, Adjud, [site]

Crosul Firmelor Iași, 22 aprilie, Iași, [site]

S-KARP Urban Trail, 29 aprilie, Sinaia, [site]

Crosul Cetății Regale a Hațegului, 29 aprilie, Hațeg, [site]

Reșița Trail Race, 30 aprilie, Reșița, [site]

Marele Premiu al Orașului Slănic, 30 aprilie, Slănic, [site]

Crosul Alerg Carnavalul, 7 aprilie, București, [site]

XTrail – Gold Rush Stage, 21 aprilie, Somova, Tulcea, [site]

Mai

Maratonul Salonta – Gyula, 5 mai, Salonta (Romania) / Gyula (Ungaria), [site]

!!! ASE Student Run, 5 mai, București, [site]

EcoMarathon, 5 mai, Moieciu de Sus, [site]

The Color Run, 6 mai, Timișoara, [site]

Crosul Companiilor, 6 mai, Iași, [site]

VeteRun, 6 mai, București, [site]

Semimaraton Mureș, 6 mai, Târgu Mureș, [site]

Crosul de noapte Cluj-Napoca, 11 mai, Cluj-Napoca, [site]

Maratonul Regal, 10 mai, București,  [site]

The Color Run, 12 mai, Cluj-Napoca, [site]

Edelweiss Night Run, 12 mai, Câmpulung Moldovenesc, [site]

Măcin Maraton, 12 mai, Greci, [site]

Thermal Trail Race, 12 mai, Betfia, [site]

!!! Semimaratonul Internațional București, 13 mai, București, [site]

Banca Transilvania Trail Running, 19 mai, Cluj-Napoca, [site]

Semimaraton Cozia – Călimănești, 19 mai, Cozia, [site]

Transylvania 100k&50k, 19 mai, Bran, [site]

Crosul pentru Școli, 19 mai, Iași, [site]

Maratonul Internațional Brașov, 20 mai, Brașov, [site]

Maratonul Sibiu, 26 mai, Sibiu, [site]

Maratonul Apuseni, 26 mai, Băișoara, [site]

Semimaraton Galați, 27 mai, Galați, [site]

Gabi Szabo Runfest, 6 mai, Bistrița, [site]

Crosul Universității, 20 mai, București, [site]

Asaltul Lupilor, 21 mai, București, [site]

Maratonul Aradului, 27 mai, Arad, [site]

Race to Nature, 28 mai, Grădiștea, Pădurea Căldărușani, [site]

Maraton Tabere cu Suflet, 1o iunie, Azuga, [site]

Crosul memorial Szasz Albert, 10 mai, Târgu Mureș, [site]

Gărâna Run, 15 mai, Gărâna, [site]

XTrail – Somova Forest Run, 21 mai, Somova, Tulcea, [site]

Crosul municipiului Pitești, 24 mai, Pitești, [site]

Iunie

Ultrabug, 1-3 iunie, Fundu Moldoveni, [site]

Semimaraton Tușnad, 2 iunie, Tușnad, [site]

Transylvania Bear Race, 2 iunie, Viscri, [site]

Maratonul Virșlilor, 3 iunie, Deva, [site]

Maratonul Blessing Hearts, 9 iunie, Iași, [site]

The Color Run, 9 iunie, Oradea, [site]

Memorialul Ion Gavrilă Ogoranu, 9 iunie, Recea, [site]

!!! Măcin Mountain Fun, 9 iunie, Greci, [site]

Semimaraton Bichigiu, 9 iunie, Bistrița-Năsăud, [site]

Tour de Tur, 9 iunie, Orașu Nou, [site]

!!! Călătorie între Cer și Pământ, 9-10 iunie, Târgu Ocna (alergare și MTB), [site]

Brașov Heroes (cursă obstacole), 10 iunie, Brașov, [site]

!!! Retezat SkyRace Intersport, 16 iunie, Cheile Buții, [site]

Maratonul DHL Ștafeta Carpaților, 16 iunie, Poiana Brașov, [site]

Maratonul Roșia Montană, 23 iunie, Roșia Montană, [site]

The Color Run, 23 iunie, Iași, [site]

Maraton Explore Cheile Turzii, 28 iunie, Cluj, [site]

Bate Toaca, 30 iunie, Durău, [site]

Crosul Hoia, 30 iunie, Cluj, [site]

Carpați Rogaining Trophy, 30 iunie – 1 iulie, Mediaș, [site]

Zărnești Challenge, 3 iunie, Zărnești, [site]

Hit The Top, 4 iunie, Bran, [site]

MMicVR, 2o mai, Telescaun Muntele Mic, [site]

Atinge Omu, 10 iunie, Peștera, [site]

KM Vertical Bâlea, 10 iunie, Bâlea Cascadă, [site]

Somova X-Treme Cross-Country, 17 iunie, Somova, [site]

Cheile Nerei Trail Run, 17-18 iunie, Sasca Montană, [site]

URBATLON, 24 iunie, București, [site]

Crosul F-Secure, 24 iunie, București, [site]

Crosul Click! Sănătate, 11 iunie, București, [site]

Voineasa Mountain Run, 13 iunie, Voineasa, [site]

Dobrogea Trail Run, Ciucurova, Tulcea, 18 iunie, [site]

Iulie

Cozia Mountain Run, 7 iulie, Călimănești, [site]

Maraton Legendele Nemirei, 7 iulie, Slănic-Moldova, [site]

Marathon 7500, 12-15 iulie, munții Bucegi, [site]

Maraton San Montan / Duatlon, 14 iulie, Baru, [site]

Crosul Hospice – Aleargă pentru Ei, 14 iulie, Brașov, [site]

!!! Rodnei Sky Race, 21 iulie, Borșa, [site]

Ultransilvania, 27 iulie, Deva, [site]

Cheile Turzii Race, 2 iulie, Cheile Turzii, [site]

Celik Dere Trail Run, 9 iulie, Celik Dere, Tulcea, [site]

Crosul Vaserul, 17 iulie, Vișeu de Sus, [site]

Maratonul Bucegilor, 23 iulie, Padina, [site]

Bucharest After9Cross, 22 iunie, București, [site]

Moldovița Colț de Rai, 8 iulie, Moldovița, jud. Suceava, [site]

Imprezzio Global Trail Running, 9 iulie, Cluj,  [site]

Urlea Eco Trail, 22 iulie, Lisa, jud. Brașov, [site]

Cupa Mondial, 22 iulie, Lugoj, [site]

Cândrel în Alergare, 29 iulie, Păltiniș, [site]

August

!!! Corcova Trail Race, 3-5 august, Corcova, [site]

Exterra Trail Run, 3 august, Târgu Mureș, [site]

Crosul Nocturn, 3 august, Timișoara, [site]

Dracula Night Run, 4 august, Târgu Mureș, [site]

Retezat Maraton, 4 august, Râușor, [site]

Mureș 24H, 5-6 august, Târgu Mureș, [site]

Hit the Egg, 11 august, Vatra Dornei, [site]

2X2 Race, 18 august, Bâlea Lac, [site]

Transylvania Trail Traverse, 24 august, Bran [site]

Maratonul Via-Maria-Theresia, 25 august, munții Călimani, [site]

Maratonul Olteniei, 25-26 august, Râmnicu Vâlcea, [site]

Cucuieții Maraton, 4-6 august, Plaiu Foiii, Zărnești, [site]

ULTRA Fair Play, 5-6 august, Ștefești, Slănic, Prahova, [site]

Maratonul ”Pe aici nu se trece”, 6 august, Mărăști – Mărășești, [site]

Ultimate Mudness, 12 august, Ciolpani, [site]

Oslea Night Ridge, 12 august, Câmpușel (Uricani), [site]

Night Cross Challenge, 25 august, Sibiu, [site]

Harghita Trail Running, 26 august, Mădăraș, [site]

Bușteni SkyRace și Vertical, anulat, Bușteni, [site]

Runsilvania Wild Race, 13 august, Răchițele, [site]

Maratonul Ursoii, 19 august, Ieud, [site]

Maratonul Transilvaniei, 22 august, Sâmbăta de Sus, [site]

Semimaraton Gravity, 27 august, Târgu Mureș, [site]

Septembrie

Maratonul Dacilor, 1 septembrie, Orăștie, [site]

Maratonul Explore Maramureș, 1 septembrie, Maramureș, [site]

Ciucaș X3, 8 septembrie, Cheia, [site]

International Road Run, 15 septembrie, Giurgiu – Ruse, [site]

Oradea City Semimaraton, 16 septembrie, Oradea, [site]

S24H, 24 ore run, 20-23 septembrie, Timșoara, [site]

Apuseni Ultra Race, 21-23 septembrie, Arieșeni, [site]

!!! Alba Iulia City Race, 22 septembrie, Alba Iulia, [site]

Mureș-Olt Maraton, 22 septembrie, Izvorul Mureșului, [site]

Istrita Escape, 22 septembrie, Sărata-Monteoru, [site]

Băneasa Trail Run de Toamnă (Autumn Edition), 23 septembrie, București, [site]

Semimaraton Porțile Deltei, 23 septembrie, Tulcea, [site]

Semimaratonul Bucuriei, 29 septembrie, Urlați, [site]

Maraton Chișinău, 30 septembrie, Chișinău, [site]

Semimaraton Buftea, 30 septembrie, Buftea, [site]

Ultra Trail Făgăraș, 1-3 septembrie, Avrig, [site]

Fox Trail Halfmarathon, 2 septembrie, [site]

Pe-un Picior de Plai, 9 septembrie, Timișoara, [site]

On top of the World Run Fest, 16 septembrie, Sinaia, [site]

Petroșani – Parâng Trail Run, 16 septembrie, Petroșani, [site]

Creasta Cocoșului Trail Race, 17 septembrie, Breb, Maramureș, [site]

Beach Run Mamaia, 17 septembrie, Mamaia, [site]

Crosul Companiilor, 17 septembrie, Târgu Mureș, [site]

Rarău Radical Race, 17 septembrie, Câmpulung Moldovenesc, [site]

Gorun Trail Mercheașa, 23 septembrie, Mercheașa, [site]

Crosul Companiilor, 24 septembrie, Cluj-Napoca, [site]

Semimaraton Plopeni, 24 septembrie, Plopeni, [site]

Semimaraton Zalău, 30 septembrie, Zalău, [site]

Ascotid Trail Race, 30 septembrie, Târgu Mureș, [site]

Iezer Păpușa Trail Race, 30 septembrie, cabana Voina, [site]

Crosul Pompierilor, 5 septembrie, București, [site]

Cluj Starry Night Trail Running, 17 septembrie, Cluj [site]

Crosul Cassiopeea, 23 septembrie, București, [site]

Semimaraton Bacău, 24 septembrie, Bacău, [site]

Octombrie

Maraton Piatra Craiului, 6 octombrie, Zărnești, [site]

!!! Maratonul Internațional București, 14 octombrie, București, [site]

Hercules Marathon, 20 octombrie, Băile Herculane, [site]

Festival Sport Montan Săcele, 26-28 octombrie, Săcele, [site]

Timisoara City Marathon, 30 octombrie, Timisoara, [site]

Crosul Pădurii, 1 octombrie, Ploiești, [site]

Crosul Pădurii, 8 octombrie, București, [site]

Șugas Race, 14 octombrie, Șugaș Băi, [site]

Maratonul Montan Rafael, 21 octombrie, Codlea, [site]

Semimaraton Făget Tour, 21 octombrie, Cluj-Napoca, [site]

Semimaratonul Transilvania, 22 octombrie, Cluj, [site]

Cupa Berii, 9 octombrie, București, [site]

Păltiniș 1000, 14 octombrie, Păltiniș, [site]

Semimaraton Curtea Domnească, 15 octombrie, Piatra Neamț, [site]

Maratonul Delta Dunării, 22 octombrie, Sulina, [site]

Semimaratonul Companiilor, 22 octombrie, București, [site]

Crosul Loteriei Române, 29 0ctombrie, București, [site]

Fuga de Strigoi, 31 octombrie, Mogoșoaia, [site]

Noiembrie

Semimaraton Zărnești, 3 noiembrie, Zărnești, [site]

!!! Crosul ”15 noiembrie 1987”, 10 noiembrie, Brașov, [site]

Fuga pe Uliță, 25 noiembrie, București, [site]

November Run Bistrița, 4 noiembrie, Bistrița, [site]

Decembrie

Maratonul Reîntregirii Neamului Românesc, 1 decembrie, București, [site]

Băneasa Trail Run (Winter Edition), 9 decembrie, București, [site]

Semimaraton Pe Argeș în Jos, 16 decembrie, Pitești, [site]

Ianuarie

Făget Winter Race, 14 ianuarie, Cluj, [site]

Ultra Penta 6h, 21 ianuarie, Slănic, Prahova, [Facebook]

Semimaraton Gerar, 28 ianuarie, București, [site]

Făget Winter Tour, 28 ianuarie, Cluj, [site]

Cricova WineRun, 29 ianuarie, Cricova, Basarabia, [site]

Februarie

Ultra Penta 6h, 4 februarie, Slănic, Prahova, [Facebook]

Vlădeasa Winter Trail, 12 februarie, Cluj, [site]

Maratonul Zăpezii, 18 februarie, Râșnov, [site]

Parângul Night Challenge, 18 februarie, Petroșani, [site]

Ultra Penta 6h, 18 februarie, Slănic, Prahova, [Facebook]

Oslea Hiride, 25 februarie, Uricani, [site]

Hell of the East, 26 februarie, Gura Dobrogei, [site]

The Mountain Assault, 11 februarie, Sinaia, [site]

Runsilvania Night Race, 12 februarie, Borșa, [site]