Competiții de alergare/atletism, de seniori, din calendarul oficial FRA, IAAF, EA. Există posibilitatea, mai ales în cazul curselor interne, ca locul de desfășurare să se modifice. O să facem update pe parcurs dacă este nevoie.

ORIENTARE ALERGARE TRIATLON CICLISM
Iunie

Diamond League Roma, 6 iunie, ITA

Campionatul Internațional al României, 7-8 iunie, Cluj-Napoca

Campionatul Mondial de Ultramaraton Montan, 8 iunie, Miranda da Corvo

Diamond League Oslo, 13 iunie, NOR

Diamond League Rabat, 16 iunie, MAR

Campionatul Balcanic 10km, 22 iunie, Brcko

Jocurile Olimpice Europene, 23-28 iunie, Minsk

Diamond League Eugene, 30 iunie, SUA

Iulie

Diamond League Lausanne, 5 iulie,ELV

Jocurile Mondiale Universitare, 3-14 iulie, Napoli

Cupa Europei 10.000m, 6-7 iulie, Londra

Campionatul European de Alergare Montană, 7 iulie, Zermatt

Campionatul European de Tineret U23, 11-14 iulie, Gavle

Diamond League Monaco, 12 iulie, MON

Campionatul European de Juniori I U20, 18-21 iulie, Boras

Diamond League Londra, 20-21 iulie, GBR

Campionatul Național de Atletism, 31 iulie – 1 august, Pitești/București

August

Campionatul European pe Echipe, 9-11 august, Sandnes

Campionatul Național Alergare Montană Lungă Distanță, 17 august, Dămuc

Diamond League Birmingham, 18 august, GBR

Diamond League Paris, 24 august, FRA

Diamond League Zurich, 29 august, ELV

Septembrie

Campionatul Mondial 50km, 1 septembrie, Brașov

Campionatul Balcanic de Atletism, 2-3 septembrie, Pravets

Diamond League Brussels, 6 septembrie, BEL

Campionatul Național Alergare Montană Scurtă Distanță, 21 septembrie, Câmpulung Moldovenesc

Campionatul Mondial de Atletism, 27 septembrie – 6 octombrie, Doha, Qatar

Octombrie

Campionatul Național de Maraton, 13 octombrie, București

Campionatul Național de Cros, 18 octombrie, Ploiești

Campionatul Mondial 24h, 26-27 octombrie, Albi

Noiembrie

Campionatul Balcanic de Maraton, 3 noiembrie, Belgrad

Campionatul Balcanic de Cros, 9 noiembrie, Barane

Campionatul Mondial Alergare Montană (Scurtă și Lungă Distanță), 15-17 noiembrie, Villa la Angostura

Decembrie

Campionatul European de Cros, 8 decembrie, Lisabona

Ianuarie

Cross-country Juan Muguerza, 13 ianuarie, ESP

Norther Ireland XC, 19 ianuarie, GBR

Cross-country International de Italica, 20 ianuarie, ESP

New Balance Indoor GP, 26 ianuarie, Boston, SUA

87th Cinque Mulini XC, 27 ianuarie, ITA

Februarie

Indoor Meeting Karlsruhe, 2 februarie, GER

Almond Blossom Cross-country, 3 februarie, POR

Indoor Orlen Copernicus Cup, 6 februarie, POL

Campionatul Național Sală, 6-7 februarie, București

Madrid Indoor Meeting, 8 februarie, ESP

Campionatul Balcanic Sală, 16 februarie, Istanbul

Indoor GP Brimingham, 16 februarie, GBR

Indor Meeting Dusseldorf, 20 februarie, GER

Martie

Campionatul European de Sală, 1-3 martie, Glasgow

Campionatul Național de Semimaraton, 30 martie, Buzău

Campionatul Mondial de Cros, 30 martie, Aarhus

Campionatul Național de Ultra Montan, 30 martie, Șuncuiuș, Bihor, [site]

Aprilie

Campionatul Balcanic de Semimaraton, 7 aprilie, Kiev

Campionatul Național 10k, 21 aprilie, București

Mai

Diamond League Doha, 3 mai, QAT

Campionatul Mondial de Ștafete, 11-12 mai, Yokohama

Diamond League Shanghai, 18 mai, CHN

Campionatul Balcanic de Alergare Montană, 18 mai, Câmpulung Moldovenesc

Campionatul Național de Alergare 6h, 12h și 24h, 25-26 mai, Timișoara

Diamond League Stockholm, 30 mai, SWE