Alexandru Corneschi alerga anul trecut în capitala Germaniei un record personal pe distanța maratonului, trecând linia de finiș în 2.18.12. În acest an, după o pregătire în Portugalia, Alex a avut prima cursă pe 42,195 km la Sevilla, pe un traseu rapid, atletul tricolor terminând după 2.19.02.

Ca și la Berlin, Alex a încercat să ducă pe prima jumătate un ritm mai tare decât cel de record național, trecând semimaratonul în 66.08, cu o medie de 3.08 pe mie (la Berlin, 66.07). Energia folosită l-a costat mai apoi, ritmul scăzând odată cu trecerea kilometrilor.

La cursă a luat parte și Robert Necula, care s-a antrenat și el tot în Portugalia, alături de Alex și de Marius Ionescu. Atletul prahovean a terminat din nou o cursă de 42,195 km după ce la Campionatul Național din 2019 a fost nevoit să abandoneze.

Și a terminat-o bine, un nou record personal, 2.25.27, vechea sa performanță datând din aprilie 2019, atunci când alerga la Dusseldorf, 2.29.49. Tot, la Sevilla a alergat și soția lui Robert, Claudia, care a ajuns la finiș după 2.55.16, un nou PB.

La prima cursă pe această distanță, pe asfalt cel puțin, Mădălina Florea a încercat să se apropie de baremul necesar pentru a participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo, barem care este de 2.29.30. Atleta din Sighișoara, cu probleme începând de la kilometrul 35, a trecut linia de finiș în 2.44.29 (”semi” în 1.16.45).

Atenție, timpii, de pe site-ul competiției, dar încă neoficiali.

O atletă de la Steaua a alergat semi în 66.16

Una dintre kenyencele care aleargă pentru Steaua și pe care oficialii clubului încearcă să o naturalizeze, Joan Chelimo Melly, a reușit un timp foarte bun la semimaratonul Ras Al Khaimah, terminând cursa pe locul 5, în 66 de minute și 16 secunde.

O etiopiancă, nou record mondial la semimaraton

Ababel Yeshaneh a reușit un nou record mondial pe distanța semimaratonului, la finalul cursei câștigate cu 64.31, Ras Al Khaimah având loc în Emiratele Arabe Unite. Deținătoarea recordului mondial la maraton, Brigid Kosgei a fost și ea mai bună decât recordul anterior, terminând cursa pe locul doi cu 64:49 (vechea performanță fusese stabilită de Joyciline Jepkosgei în Valencia, 2017). ”Nu mi-am imaginat acest rezultat”, a spus la finalul cursei, uimită, etiopianca. În cursa masculină, primul care a trecut linia de finiș a fost kenyanul Kibiwott Kandie, în 58:58. Încercând să doboare propriul record european, Julian Wanders nu a prins o zi bună, ajungând la finiș al 11-lea, după 60.46.