Cupa cu care a fost premiat Spiridon Louis, primul câștigător al primei competiții de maraton de la Jocurile Olimpice de la Atena 1896, a fost vândută.

Casa de licitație londoneză ”Christie” a plecat de la o sumă de 250.000 de dolari iar în urma licitărilor s-a ajuns la 870.000 de dolari. Cupa este din argint, are 15 cm înălțime și va fi expusă permanent în muzeul Olimpiadei din Atena. Atletul grec a terminat proba după 2 ore 58 de minute și 50 de secunde, cursa de maraton măsurând atunci numai 40 de kilometri. Spyros Louis a murit la 67 de ani și a trăit într-o familie săracă din orașul Marousi, acum o suburbie din Atena. Tatăl său vindea apă minerală în capitala elenă, iar Spyros îl ajuta aproape mereu să o transporte.