În desemnarea finaliștilor de la această categorie au contat rezultatele (mai jos, o selecție!) avute de atleți în competițiile internaționale și naționale (probe: 800m și 1.500m). Iată cele cinci finaliste și cei cinci finaliști pentru ediția a IV-a a Romanian Running Awards, premiile 4run.ro. Pe 19 decembrie, START VOT!

FETE

Claudia Bobocea

Locul 13, Campionatul Mondial Sală (3.000m), 9.23:70

Serii, Campionatul Mondial Sală (1.500m), 4.24:60

Serii, Campionatul European (1.500m), 4.16:20

Locul 1, Campionatul Național Sală (800m), 2.07:46

Locul 1, Internaționalele României (1.500m), 4.26:73

Locul 1, Campionatul Național (1.500m), 4.14:66

Locul 1, Campionatul Național (800m), 2.06:10

Florina Pierdevară

Locul 1, Campionatul Balcanic Sală (800m), 2.05:83

Locul 2, Campionatul Balcanic (800m), 2.09:01

Locul 2, Campionatul Balcanic (1.500m), 4.22:94

Locul 2, Campionatul Național Sală (1.500m), 4.25:39

Locul 2, Campionatul Național Sală (800m), 2.08:60

Locul 2, Internaționalele României (800m), 2.07:54

Locul 2, Campionatul Național (800m), 2.06:43

Petronela Simiuc

Locul 1, Campionatul Balcanic (1.500m), 4.20:81

Locul 3, Campionatul Național (1.500m), 4.15:48

Cristina Bălan

Locul 1, Internaționalele României (800m), 2.05:62

Claudia Florea

Locul 3, Internaționalele României (800m), 2.11:52

Locul 3, Campionatul Național (800m), 2.08:18

Vezi care au fost finalistele acestei categorii a Romanian Running Awards 2017 → AICI

BĂIEȚI

Cosmin Trofin

Serii, Campionatul European (800m), 1.48:85

Locul 1, Campionatul Balcanic (800m), 1.48:31

Locul 1, Campionatul Național Sală (800m), 1.50:16

Locul 1, Internaționalele României (800m), 1.47:84

Locul 1, Campionatul Național (800m), 1.47:13

Marian Coman

Locul 2, Campionatul Național Sală (1.500m), 3.49:68

Locul 2, Campionatul Național Sală (800m), 1.50:47

Locul 2, Internaționalele României (1.500m), 3.47:31

Locul 2, Campionatul Național (1.500m), 3.49:84

Locul 2, Campionatul Național (800m), 1.49:10

Cristian Voicu

Locul 3, Campionatul Național Sală (800m), 1.52:87

Locul 3, Campionatul Național (800m), 1.50:13

Locul 11, Jocurile Olimpice pentru Tineret (800m), 1.53:05 & 1.54:18

Dorin Rusu

Locul 1, Campionatul Național (1.500m), 3.49:69

Locul 1, Campionatul Național Sală (1.500m), 3.48:86

Locul 1, Campionatul Național Sală (3.000m), 8.07:96

Adrian Garcea

Locul 3, Campionatul Balcanic Sală (3.000m), 8.09:32

Locul 3, Campionatul Național Sală (1.500m), 3.53:97

Locul 1, Internaționalele României (1.500m), 3.45:66

Locul 2, Campionatul Național Sală (3.000m), 8.08:23

Locul 14, Campionatul Mondial U20 (5.000m), 14.33:21

Vezi care au fost finaliștii acestei categorii a Romanian Running Awards 2017 → AICI

Date: IAAF & FRA