În desemnarea finaliștilor de la această categorie au contat rezultatele (mai jos, o selecție!) avute de atleți în competițiile internaționale și naționale. Iată cele cinci finaliste și cei cinci finaliști pentru ediția a IV-a a Romanian Running Awards, premiile 4run.ro. Pe 19 decembrie, START VOT!

FETE

Denisa Dragomir

Locul 4, Mondiale Alergare Montană Lungă Distanță, 3.12.11

Locul 1, Campionatul Național Alergare Montană, 1.19.29

Locul 4, Zegama Aizkorri Maraton, 4.51.41

Locul 3, Giir di Mont, 3.59.41

Ingrid Mutter

Locul 17, Campionatul European Alergare Montană, 59.35

Locul 16, Mondiale Alergare Montană Lungă Distanță, 3.25.17

Locul 3, Campionatul Național Alergare Montană, 1.22.36

Locul 1, CN Alergare Montană Lungă Distanță, 3.25.29

Locul 12, Zegama Aizkorri Maraton, 5.11.58

Locul 8, DoloMyths Run SkyRace, 2.42.06

Crina Buzgan

Locul 3, CN Alergare Montană Lungă Distanță, 4.45.16

Locul 2, Pizzo Stella SkyMarathon, 5.08.11

Locul 1, Retezat SkyRace, 4.12.55

Locul 1, Maraton Piatra Craiului, 4.44.29

Locul 3, Brașov Marathon, 4.35.53

Iulia Găinariu

Locul 28, Mondiale Alergare Montană Lungă Distanță, 3.25.17

Locul 1, Ecomaraton, 4.28.33

Alexia Hecico

Locul 1, Campionatul Național Alergare Montană JUNIORI, 38.42

Locul 3, Campionatul Balcanic Alergare Montană JUNIORI, 28.36

Locul 6, Campionatul Mondial de Alergare Montană JUNIORI, 45.22

Locul 6, Campionatul European Alergare Montană JUNIORI, 30.58

Vezi care au fost finalistele acestei categorii a Romanian Running Awards 2017 → AICI

BĂIEȚI

Ionuț Zincă

Locul 7, Mondiale Alergare Montană Lungă Distanță, 2.46.06

Locul 1, Campionatul Național Alergare Montană, 1.08.56

Locul 5, CN Alergare Montană Lungă Distanță, 2.59.29

Locul 1, Ecomaraton, 3.27.11

Locul 6, Giir di Mont, 3.32.17

Szabolcs-István György

Locul 12, Mondiale Alergare Montană Lungă Distanță, 2.48.17

Locul 2, Campionatul Național Alergare Montană, 1.10.27

Locul 1, CN Alergare Montană Lungă Distanță, 2.52.16

Locul 17, DoloMyths Run SkyRace, 2.18.33

Locul 35, Zegama Aizkorri Maraton, 4.30.52

Rareș Miklos

Locul 35, Campionatul European Alergare Montană, 53.29

Locul 1, Campionatul Balcanic de Alergare Montană, 46.40

Locul 1, Semimaraton Brașov / cros, 41.21

Cristian Moșoiu

Locul 38, Campionatul European Alergare Montană, 54.03

Locul 3, Campionatul Național Alergare Montană, 1.10.27

Locul 3, CN Alergare Montană Lungă Distanță, 2.53.44

Locul 2, Retezat SkyRace, 3.07.12

Leonard Mitrica

Locul 4, Campionatul Național Alergare Montană, 1.11.06

Locul 7, CN Alergare Montană Lungă Distanță, 3.07.59

Locul 1, Maraton Piatra Craiului, 3.40.16

Locul 2, Ecomaraton, 3.30.10

Locul 1, Brașov Marathon, 3.24.05

Vezi care au fost finaliștii acestei categorii a Romanian Running Awards 2017 → AICI

Date FRA & Site-uri oficiale competiții