Vă prezentăm cinci alergătoare pe care le-am ales pentru finala Romanian Running Awards. Dacă aveți alte preferințe, veți avea posibilitatea să votați pe oricine, nu numai pe cele pe care le-am evidențiat, începând cu 18 decembrie!

Este vorba de Cristina Simion, campioană mondială la alergare montană lungă distanță; de Claudia Bobocea, semifinalistă la 1.500m la Campionatul Mondial de Atletism și locul 7, la aceeași probă, la Campionatul European de Atletism Indoor; de Andrea Miklos, cu un an bun, așa cum ne-a obișnuit, la 400 m; de Denisa Dragomir, de două ori în top 10 la Campionatul Mondial de Alergare Montană Lungă Distanță și la Campionatul Mondial de Ultramaraton Montan (locul 5, respectiv locul 8); și de Mara Guler, cu un loc 13 la Campionatul Mondial de 24 de ore.

Claudia Bobocea

  • Semifinale, Campionatul Mondial aer liber, 1.500m (4.18:25)
  • Locul 7 (finală), Campionatul European Sală, 1.500m (4.13:40)
  • Locul 2, Campionatul European pe Echipe, 1.500m (4.51:05)
  • Locul 3, Campionatul European pe Echipe, 800m (2.05:60)
  • Locul 1, CN aer liber, 800m (2.02:90)
  • Locul 8, Muller Anniversary Games, 1.500m (4.02:27)
  • Locul 2, Pro Athle Tour de Sotteville les Rouen, 1.500m (4.08:70)

Cristina Simion

  • Locul 1, medalie de AUR, Campionatul Mondial de Alergare Montană Lungă Distanță, 3.49.57
  • Locul 3, CN Alergare Montană Lungă Distanță, 4.26.37
  • Locul 1, CN aer liber, 10.000m (37.45:23)
  • Locul 2, CN aer liber, 5.000m (17.05:23)
  • Locul 3, Internaționalele României, 5.000m (16.26:88)
  • Locul 2, CN 10k, 10 km șosea (34.26)

Andrea Miklos

  • Serii, Campionatul European Sală Seniori, 400m (53:87)
  • Locul 4, Campionatul European pe Echipe, 400m (53:28)
  • Locul 3, CB aer liber, 400m (52:57)
  • Locul 1, CN aer liber, 400m (52:48)
  • Locul 1, Internaționalele României, 400m (52:90)
  • Locul 1, CN Sală, 400m (54:41)
  • Locul 1, Athletics Cup Instanbul Indoor, 400m (53:89)
  • Locul 1, CAS Meeting, 400m (53:50)

Denisa Dragomir

  • Locul 5, Campionatul Mondial de Ultra Montan, 4.17.03
  • Locul 8, Campionatul Mondial de Alergare Montană Lungă Distanță, 3.59.27
  • Locul 1, Limone Extreme SkyRace, 3.36.55
  • Locul 2, Giir di Mont, 2.39.23
  • Locul 1, Zacup SkyRace, 3.12.50
  • Locul 3, Matterhorn Ultraks, 4.27.36
  • Locul 2, EcoRun, 3.51.51

Mara Guler

  • Locul 13, Campionatul Mondial 24H, 229,233 km (record național)
  • Locul 1, Campionatul Național 24h, 215,479 km
  • Locul 38, Spartathlon (246 km), 35.47.57
  • Locul 1, Marathon of Marathons Belgrad (24H), 190,500 km