Prezent pentru a doua oară consecutiv la Campionatul Mondial IronMan, Kona, Hawaii, Mihai Baractaru a terminat cursa după 9 ore, 57 de minute și 30 de secunde. Anul trecut, ajunsese la finiș în 10 ore, 9 minute și 39 de secunde.

Mihai Baractaru a terminat al doilea Campionat Mondial de IronMan, cu 12 minute și 9 secunde mai bine decât o făcuse acum un an, atunci când participa pentru prima dată la competiția din Kona, Hawaii. Sportivul român a terminat în acest an după 9 ore, 57 de minute și 30 de secunde – 1.04.29 la înot, 5.24.33 la bicicletă și 3.20.03 maratonul de la final. Mihai a reușit să ajungă la Kona după ce a terminat la Zurich cu timpul de 9 ore, 33 de minute și 11 secune, ”cronometru” cu care a sosit pe locul 53. În Elveția, Bărăctaru era la al doilea IronMan al anului, după ce, cu o lună înainte, participase la un concurs în Austria, la Klagenfurt, acolo unde se apropia la doar 7 secunde de propriul record național al distanței (9.15.10). (foto: Mihai Bărăctaru, Facebook)