Mihai Baractaru a terminat al doilea triatlon Ironman într-o lună, la Zurich reușind să-și asigure biletele pentru încă o participare la Campionatul Mondial de la Kona, Hawaii.

baractaru”La Zurich, am finalizat al doilea Ironman într-o lună. Cursa a fost foarte grea dar am dat totul până la final. Sunt foarte bucuros că am reușit un asemenea timp”, a precizat sportivul de 27 de ani care a terminat cursa după 9 ore, 33 de minute și 11 secunde, pe locul 5 la categorie (53 la general). Clasarea îi permite să ia parte al doilea an consecutiv la Campionatul Mondial de Ironman (8 octombrie), acolo unde în 2015 devenea primul român care participa la această competiție (a terminat-o în 10 ore, 9 minute și 39 de secunde). Acum o lună, la Klagenfurt, Mihai se apropia la doar 7 secunde de propriul record național al distanței, terminând cursa (3,86 km înot, 180,25 km ciclism & 42,195 km alergare) din Austria după 9 ore, 15 minute și 10 secunde. (foto: Mihai Bărăctaru, Facebook)