Favoritul semi-maratonului Petrom Bucureşti, Andrew Lesuuda (dreapta), nu a putut ţine ritmul impus de colegul şi prietenul sau Kipngeno Kirui din cauza unor iritaţii puternice la două dintre degetele de la piciorul drept şi a fost aproape de a abandona cursa.

Kenyenii Andrew Lesuuda (PB 1:02:21) şi Kipngeno Kirui au pornit puternic chiar de la startul semi-maratonului din centrul capitalei, după kilometrul 6 punând mai bine de 200 de metri faţă de urmăritori, distanţă ce s-a mărit considerabil pe parcursul cursei. Alergarea umăr la umăr părea că se va decide pe final, la sprint, dar favoritul Lesuuda a încetinit. De ce? Povesteşte chiar el. “Cursa a fost foarte bună, traseul rapid, dar vremea a fost incredibilă. Foarte, foarte cald! Am trecut de jumătatea cursei şi am simţit o durere foarte mare la degetele picioarelor. I-am spus lui Nick (n.r. – Kipngeno Kirui) să menţină pace-ul pentru că eu s-ar putea să renunţ. N-am făcut-o, însă nici nu am putut să continui la viteza aia. Am reuşit astfel să termin chiar dacă nu sunt mulţumit cu rezultatul pe care l-am obţinut”, a spus Lesuuda care urmează să fie “pacer” la maratonul Ottawa, Canada, pe 26 mai. La evenimentul la care au luat parte în jur de 6.000 de persoane de toate vârstele şi din peste 43 de ţări au fost acordate premii de peste 15.000 de euro.