Agnes Neda (16 ani), încă junioară, s-a comportat foarte bine la Campionatul Mondial de Orientare în Alergare pentru Tineret (4-10 iulie, Rauland, Norvegia).

Ardeleanca care a fost singura reprezentantă a României în Norvegia a terminat pe poziția a 17-a la proba de Sprint, pe 28 la Medie Distanță (finala B) și pe 49 la Lungă Distanță. Agnes Neda (16 ani), orientarista de la CS TranSilva, a fost cea mai bună româncă din cadrul Campionatului European de Orientare în Alergare pentru Juniori de la Cluj-Napoca (25-28 iunie), terminând pe locul șase atât proba de Lungă Distanță cât și pe cea de Sprint (a concurat la categoria de 18 ani). La concursul de la Cluj, la băieți, la aceeși categorie de vârstă, 18 ani, primul român a fost Gergely Bogya, pe 29. La 16 ani, la fete prima a fost Timea Virag (locul 33), iar la băieți, Attila Szocs (locul 14).