Datele de desfășurare ale curselor din acest calendar sunt orientative. Pentru a afla data exactă și pentru alte informații – înscriere, taxe, trasee, regulament, etc – accesați din timp site-ul Federației de Orientare, fro.ro, site-ul orienteering.ro sau paginile de Facebook ale concursurilor. O să facem update în momentul în care apar curse noi.

ALERGARE ATLETISM TRIATLON CICLISM

Calendar ”afectat” de pandemia de Sars-Cov-2. Vom face update atunci când măsurile luate de oficialități se vor relaxa și competițiile vor putea fi din nou organizate.

Iunie

Mentor Silva Cup, 5-7 iunie, Moreni

Trofeul Valea Prahovei, 7 iunie, Câmpina

Cupa CSU Brașov/Trofeul Țara Bârsei, 13-14 iunie, Brașov

Cupa Florilor de Tei, 20 iunie, Ploiești

Etapa 4 Roza Vanturilor, parc, 25 iunie, Vâlcele

Festivalul de Orientare al Bihorului, LD+Sprint, 26-28 iunie, Sânnicolau de Munte

Iulie

Etapa 5 Roza Vanturilor, rogaining, 11 iulie, Highiș, Săcele

Transilvania Open (CN Echipe, etapa a IV-a Sprint Urban), 17-19 iulie, Cluj-Napoca

August

Trofeul Alutus, MD+Sprint, 15-16 august, Băile Govora

Cupa Voința Sinaia, 22 august, Sinaia

Sacele O-Meeting, Sprint+MD, 28-30 august, Săcele

Septembrie

Campionatul Național de Orientare, 11-13 septembrie, Roman

Cupa Zarandului, MD+LD 19-20 august, Căsoaia, Arad

Trofeul Veteranilor, 20 septembrie, Snagov

Etapa 6 Roza Vanturilor, pădure, 24 septembrie, Brasov

Cluj West Open, 26-27 septembrie, Florești

Octombrie

CN Noapte, Etapa VI CN Sprint-Urban, 2-4 octombrie

Etapa 7 Roza Vanturilor, parc, 8 octombrie, Brasov

Trofeul Țara Loviștei, MD+Sprint, 10-11 octombrie, Greblești

Cupa Arbitrilor, 18 octombrie, Plopeni

Cupa In Memoriam, 24 octombrie, Cluj-Napoca

Noiembrie

Etapa 8 Roza Vanturilor, pădure, 21 noiembrie, Brădet

Decembrie

Etapa 9 Roza Vanturilor, pădure, 12 decembrie, Babarunca

Competiții internaționale oficiale IOF

Campionatul European de Orientare Tineret, 19 iunie – 22 iunie, Ungaria

Campionatul Mondial de Orientare Juniori, 28 iunie – 5 iulie, Turcia

Campionatul Mondial de Orientare Master, 7-15 august, Slovacia

Campionatul European de Orientare, 19-23 august, Estonia

///

Ianuarie

Cupa de Iarnă, Sprint + Indoor, 12 ianuarie, București

Februarie

Trofeul Buridava, Sprint-Urban, 8-9 februarie, Ocnele Mari
Cupa Sănătatea de Iarnă, 16-17 februarie, Prahova

Martie

Etapa 1 Roza Vanturilor, parc/pădure, 5 martie, Brasov

Cupa Maratin-Rivulus-Dominarum, Indoor, 14 martie, Baia Mare

Cupa Ghiocelul, MD, 15 martie, Arad

Cupa Busola de Aur, CN Semimaraton, 21-22 martie, Cluj-Napoca

Cupa Codrii Vlăsiei, MD, 29 martie, Gruiu

Aprilie

Trofeul Olteniei, SMT, 4-5 aprilie, Ocnele Mari

Etapa 2 Roza Vanturilor, parc, 16 aprilie, Brasov

Cupa Sănătatea de Primăvară, 19 aprilie, Ploiești

Etapa I, CN Sprint-Urban, 25-26 aprilie, Baia Mare

Mai

Cupa Prahova, LD, 3 mai, Bordenii Mari, PH

Trofeul Cetăților, 9-10 mai, Deva-Hunedoara

Cupa Bihorului, Md+LD, 9-10 mai, Oradea

Etapa 3 Roza Vanturilor, pădure, 14 mai, Poiana Brasov

Cupa Chimistul + Cupa Munților Făgăraș, 16-17 mai, Victoria

Carpathian O-Trophy, MD+LD (etapa a II-a Sprint Urban), 22-24 mai, Comarnic

Romanian Cup (etapa a III-a CN Sprint-Urban), 30-31 mai, Baia Mare