Antoanela Manac, cea mai bună triatlonistă

Manac și Bălănescu, campioni naționali duatlon

Antoanela Manac și Ciprian Bălănescu au devenit din nou campioni naționali de duatlon, sportivul rezident în București fiind la al 13 titlu din carieră.

Ciprian Bălănescu, a câștigat un nou titlul de campion național la duatlon, titlu pe care îl deține încă din anul 2005. Ciprian a ocupat prima poziție a clasamentului după 5 kilometri de alergare, 20 de kilometri parcurși pe bicicleta și 2,5 kilometri de alergare, terminând cursa in 57 de minute și 35 de secunde. A fost urmat în clasament de Bogdan Damian, 57.43, și de Deak Zsombor, 58.14. ”Nu am prea multe de povestit despre cursă, a fost una mai curând tactică, am încercat să forțez doar atât cât trebuie pentru a câștiga. Și am făcut-o din nou”, a precizat Bălănescu pe site-ul său.

Ciprian Bălănescu, cel mai bun triatlonist

La fete, cursa a fost dominată autoritat de Antoanela Manac, care, cu 1.05.01, a terminat cu peste 8 minute în fața celei de-a doua clasate, Kinga Simon (1.13. 22). Pe trei a sosit Dayana Budisan, în 1.16.34.