Ionuț Zincă // foto: arhivă personală

Zincă, primul la naționalele de semimaraton, orientare

21.4 km. 920 de metri diferență pozitivă de nivel. 27 posturi. Prin pădure, prin tufișuri, boscheți, la deal și la vale. Campionatul Național de Semimaraton, orientare în alergare, a avut loc lângă Oradea. Ionuț Zincă a câștigat după 127 de minute și 7 secunde. La fete, pe un traseu de 11.4 km, pe primul loc a venit Andra Anghel.

Ionuț Zincă a alergat sâmbătă la S-KARP UrbanTrail Sinaia. Și prima cursă de 11 kilometri, și sferturile de finală, și semifinala, și finala, în total în jurul a 20 de kilometri, prin orașul de la poalele Bucegiului, pe asfalt, piatră cubică, potecă, scări și pistă de bob. A terminat pe locul 5, alergând cei în jur de 1.7 kilometri ai finalei în 5.54:60. Și-a făcut bagajele și a plecat spre Oradea, acolo unde, duminică, s-au desfășurat Campionatele Naționale de Semimaraton, orientare în alergare. Și a câștigat titlul! A alergat cei 21.4 km, cu 920 de metri diferență pozitivă de nivel (în realitate, și distanța și diferența de nivel sunt mai mari), trecând prin 27 de posturi în 2 ore, 7 minute și 7 secunde. Prahoveanul de la Universitatea Craiova a fost urmat de colegul său de club, Ovidiu Muțiu (130.03), și de sportivul de la CS Unirea Alba Iulia, Bogya Tamas (133.05).

zincao-marius-anghelLa fete, ”podium” oltean!

Primele trei locuri din cursa feminină, cursă desfășurată pe o distanță de 11.4 km cu 475 metri diferență pozitivă de nivel (18 posturi), au fost ocupate de sportive de la Universitatea Craiova: Andra Anghel (93.08), Veronica Minoiu (103.13) și Marinela Piringiu (122.33). (foto: Marius Anghel)