21.4 km. 920 de metri diferență pozitivă de nivel. 27 posturi. Prin pădure, prin tufișuri, boscheți, la deal și la vale. Campionatul Național de Semimaraton, orientare în alergare, a avut loc lângă Oradea. Ionuț Zincă a câștigat după 127 de minute și 7 secunde. La fete, pe un traseu de 11.4 km, pe primul loc a venit Andra Anghel.

Ionuț Zincă a alergat sâmbătă la S-KARP UrbanTrail Sinaia. Și prima cursă de 11 kilometri, și sferturile de finală, și semifinala, și finala, în total în jurul a 20 de kilometri, prin orașul de la poalele Bucegiului, pe asfalt, piatră cubică, potecă, scări și pistă de bob. A terminat pe locul 5, alergând cei în jur de 1.7 kilometri ai finalei în 5.54:60. Și-a făcut bagajele și a plecat spre Oradea, acolo unde, duminică, s-au desfășurat Campionatele Naționale de Semimaraton, orientare în alergare. Și a câștigat titlul! A alergat cei 21.4 km, cu 920 de metri diferență pozitivă de nivel (în realitate, și distanța și diferența de nivel sunt mai mari), trecând prin 27 de posturi în 2 ore, 7 minute și 7 secunde. Prahoveanul de la Universitatea Craiova a fost urmat de colegul său de club, Ovidiu Muțiu (130.03), și de sportivul de la CS Unirea Alba Iulia, Bogya Tamas (133.05).

zincao-marius-anghelLa fete, ”podium” oltean!

Primele trei locuri din cursa feminină, cursă desfășurată pe o distanță de 11.4 km cu 475 metri diferență pozitivă de nivel (18 posturi), au fost ocupate de sportive de la Universitatea Craiova: Andra Anghel (93.08), Veronica Minoiu (103.13) și Marinela Piringiu (122.33). (foto: Marius Anghel)