Ionuț Zincă, la înălțime

Zincă, la 13 secunde de locul 3, la Europenele de Montană

4shop.ro

Cel mai medaliat atlet român, singurul, la competițiile de alergare montană, prahoveanul Ionuț Zincă, care a strâns la competițiile majore două medalii de bronz (una la Mondiale şi una la Europene), a terminat pe poziția a patra Campionatul European de Alergare Montană ce a avut loc la Gap, în Franța.

Ionuț Zincă (56.45) a fost la 13 secunde distanţă de locul trei ocupat de italianul Martin Dematteis (56.32). Cursa care a avut 12,8 kilometri şi 750 de metri diferență pozitivă de nivel a fost câştigată de fratele medaliatului cu ”bronz”, de Bernard Dematteis, care a terminat în 56.10 minute. În cursa fetelor, prima româncă din competiție a fost campioana națională de maraton şi semi-maraton, Liliana Danci (24 de ani), care a sosit pe poziția a 14-a, parcurgând cei 8,15 kilometri cu 500 de metri diferență pozitivă de nivel în 43.50 minute. România a avut şi juniori prezenţi la Gap, prima atletă fiind Alina Pişcu (locul 4, cu 22.47 pe o distanţă de 4,25 kilometri cu 250 de metri diferenţă pozitivă de nivel), iar la băieți, Florin Biro (locul 10), cu 40.09 pe 8,15 kilometri cu 500 m nivel.