Cel mai medaliat atlet român, singurul, la competițiile de alergare montană, prahoveanul Ionuț Zincă, care a strâns la competițiile majore două medalii de bronz (una la Mondiale şi una la Europene), a terminat pe poziția a patra Campionatul European de Alergare Montană ce a avut loc la Gap, în Franța.

Ionuț Zincă (56.45) a fost la 13 secunde distanţă de locul trei ocupat de italianul Martin Dematteis (56.32). Cursa care a avut 12,8 kilometri şi 750 de metri diferență pozitivă de nivel a fost câştigată de fratele medaliatului cu ”bronz”, de Bernard Dematteis, care a terminat în 56.10 minute. În cursa fetelor, prima româncă din competiție a fost campioana națională de maraton şi semi-maraton, Liliana Danci (24 de ani), care a sosit pe poziția a 14-a, parcurgând cei 8,15 kilometri cu 500 de metri diferență pozitivă de nivel în 43.50 minute. România a avut şi juniori prezenţi la Gap, prima atletă fiind Alina Pişcu (locul 4, cu 22.47 pe o distanţă de 4,25 kilometri cu 250 de metri diferenţă pozitivă de nivel), iar la băieți, Florin Biro (locul 10), cu 40.09 pe 8,15 kilometri cu 500 m nivel.