Viorel Pălici a devenit campion național de wintertriatlon, competiție ce a presupus parcurgerea a 18 kilometri, 6 de schi fond, 8 pe bicicletă și 4 în alergare.

Campionatul Național de Wintertriatlon s-a disputat la Cheile Grădiștei, în același timp fiind și etapă de cupă europeană. Viorel Pălici a devenit campion național (50.47, locul 5 lageneral), iar dacă nu ar fi pierdut aproape 2 minute la bicicletă, față de primii trei concurenți (Giuseppe Lamastra – 48.10, Daniel Antonioli, Kristian Monsen), ar fi putut termina pe podium. Sportivul, cel mai bun alergător montan român în cadrul Romanian Running Awards, a sosit al doilea la proba de schi (12.26), la fel și la cea de alergare (15.06), a pierdut puțin la schimburi, dar la bicicletă distanța față de primul a fost de peste 2 minute.  În clasamentul național, a fost urmat de Marian Dănilă și de sportivul SportGuru – BCR Racing Team, Bogdan Damian. La fete, campioană națională a devenit Monika Koncz (65.33, locul 3 la general). (foto: dauphinordique.com)