Este pentru prima dată la UTMB când un chinez a câștigat una dintre cursele din cadrul evenimentului. Este vorba de OCC, competiția cu un traseu de 56 de kilometri și 3.500 de metri diferență de nivel pozitivă.

florin totalca

Știri UTMB / Columbia Sportswear

Podiumul la ceea ce până anul acesta, când a fost introdusă încă o cursă în cadrul Ultra Trail du Mont Blanc, era cea mai scurtă ”probă” a UTMB, a fost inedit, cea de-a cincea ediție de OCC fiind câștigată de un chinez, Erenjia Jia, care a trecut linia de finiș după 5 ore, 28 de minute și 44 de secunde. A fost urmat de spaniolul Santiago Mezquita (5.34.11) și de francezul Kevin Vermeulen (5.35.54). La fete, primul loc a fost ocupat de o ultramaratonistă din Noua Zeelandă, Ruth Croft (5.53.09), pe pozițiile doi și trei ajungând alergătoarele din Spania, Eli Rodriguez (6.00.40) și Monica Vila (6.40.30).

Toți românii participanți la OCC au terminat cursa, Florin Totalcă fiind singurul care a ajuns la finiș mai repede de 8 ore, mai exact după 7 ore, 37 de minute și 46 de secunde. Un timp care l-a plasat pe poziția 145, într-o cursă în care au fost peste 1.000 de participanți. Prima ”tricoloră” a fost Roxana Lucaci, terminând cursa după 10 ore, 34 minute și 45 de secunde.