-RQJUAANUYM

Nicolae Soare a luat parte la Bucharest 10k&Family Run, o ultimă cursă înainte de maratonul de la Hambrug, din 17 aprilie, acolo unde atletul antrenat de Cristina Alexe încearcă să facă baremul olimpic, să alerge sub 2 ore și 19 minute.

S-a antrenat în Portugalia (de unde este și acest film). A alergat la van Alphen 20k, unde din cauza unor probleme la stomac a fost nevoit să se oprească pe traseu, terminând în 64.01. A fost la Campionatul Mondial de Semimaraton, la Cardiff, cursă pe care a alergat-o în 66.18. A venit în țară, a intrat în cantonament la Snagov iar acum, cu 2 săptămâni înainte de maratonul de la Hamburg, unde încearcă să facă baremul pentru Rio, a alergat o cursă de 10 kilometri. A terminat pe poziția a cincea, primul român, în 29 de minute și 9 secunde. (foto: ERKA)