Multiplul campion național de triatlon și duatlon, Ciprian Bălănescu a participat la proba de 5.000 de metri din cadrul primei etape a Campionatului Național de Atletism, Grand Prix desfășurat la Pitești.

După ce la sfârșitul lunii aprilie a câștigat medalia de bronz la Campionatul European de Cross Duathlon, Ciprian Bălănescu a continuat pregătirea, următoarea cursă fiind una de alergare pe pistă, în cadrul primei etape a Campionatului Național de Atletism. A luat parte la proba de 5.000 de metri, alături de alți doi atleți, câștigând-o cu timpul de 15.44:53. ”Pentru început a fost bine, dar e loc și de mai bine”, ne-a spus Bălănescu. Nu e pentru prima dată când triatlonistul ia parte la etape ale CN de atletism, acum doi ani, alergând un 10.000 de metri în 33 de minute (n.r. – cursa a avut loc pe pista de lângă FRA, care acum a fost închisă de MTS). La mijlocul lunii februarie, Ciprian Bălănescu a mai fugit un 3.000 de metri avându-l ca singur adversar pe cel mai bun maratonist român, pe Marius Ionescu. Cursa a fost amicală și s-a desfășurat pe o pistă în Portugalia. Ciprian a alergat în 8 minute și 41 de secunde, la 13 secunde în spatele lui Marius (n.r. – video-ul cursei poate fi urmărit aici). (foto: Cristi Barbu, FRA)