Unul dintre cei mai buni ultramaratoniști ai lumii, Tom Evans a câștigat CCC, cursa de 101 kilometri din cadrul Ultra Trail du Mont Blanc după ce a reușit pe final să-l depășească pe chinezul care condusese aproape toată cursa.

Știri UTMB / Columbia Sportswear

Tom Evans a reușit o cursă perfectă. A stat ”ascuns”, lăsându-l pe chinezul Min Qi să ducă cursa singur și pe multiplul campion mondial de alergare montană, italianul Marco de Gasperi, să-l ”hăituiască”. A urcat în față pe final și a reușit să-l depășească pe asiatic și, mai mult, să-i dea până la urmă aproape 6 minute. Podiumul CCC a fost Tom Evans (10.44.32), Min Qi (10.50.07), Pau Capell (10.52.26), Marco de Gasperi terminând al patrulea (11.21.15). La fete, cursa a fost condusă fără probleme de o chinezoaică, Miao Yao, care a și fost singura alergătoare care a terminat în mai puțin de 12 ore, în 11.57.46. A fost urmată de Katie Schide (12.28.42) și de Ida Nilsson (12.41.37).Britanicul Tom Evans câștigă CCC după ce la Campionatele Mondiale de Ultramaraton Montan a reușit să ia medalie de bronz. Anul 2017 a fost de asemenea unul de excepție pentru Evans, a terminat Marathon des Sables pe locul 3 (19 ore și 38 de minute), CCC pe locul 4 (10.57.44) și Eiger Ultra Trail, tot pe poziția a 4-a (11.55.22). Mai mult, la finalul anului trecut a alergat și maraton pe asfalt, la Frankfurt, ajungând la finiș după 2.26.07.

4run.ro a stat de vorbă anul trecut cu Tom despre ce înseamnă alergarea în deșert. Interviul, în link.

La startul celei de-a doua curse ca vechime din cadrul Ultra Trail du Mont Blanc au fost prezenți și 11 români (10 băieți și o fată). Primul ajuns la finiș a fost Radu Milea, după o corvoadă de 14.18.15, locul 80. Un timp asemănător cu cel pe care îl făcea în 2015, 14.18.26, atunci când termina cursa pe locul 24.