Paula Todoran și Sorin Mîneran și-au apărat cu succes titlurile de campioni naționali la maraton pe care le-au câștigat anul trecut. Atleta antrenată de Mirel Seișan a trecut linia de finish în 2.52.45, iar arădeanul a terminat în 2.35.36, la 23 secunde față de locul doi, ocupat ca și anul trecut de campionul național din 2013, Daniel Lupulescu.

Cu un nou traseu și cu mai multe urcări presărate pe parcurs, maratonul București a pus probleme mari atleților români, dovadă stau și timpii reușiți, timpi care nu s-au ridicat nici măcar la valoarea celor de anul trecut. După ce în 2014 Paula Todoran a câștigat cursa în 2.41.23, în 2015, sportiva din Zalău nu a mai reușit aceeași cursă bună și, chiar dacă a terminat pe primul loc național, timpul a fost de doar 2.52.45. La fel au stat lucrurile și în cursa masculină, Sorin Mîneran terminând în 2.35.36, după ce în 2014 oprea cronometrul la 2.30.47. Pe echipe, la băieți, pe primul loc a terminat Pandurii Târgu Jiu, în componența Daniel Lupulescu, Eugen Șorop, Claudiu Surlea, pe doi, CSM Cluj, iar pe trei CSM Arad. La fete, au fost înscrise doar trei echipe, ordinea fiind CSU Galați, CSM Cluj Napoca, CSM Craiova.

Federația și-a bătut joc de unii sportivi

Oficialii FRA au amețit de tot clasamentele, eliminând pur și simplu atleți de pe lista de finiș, chiar dacă aceștia au fost înscriși la start de FRA și sunt legitimați la cluburi de atletism afiliate FRA, deci care plătesc taxe. Motivul: nu au venit la apel, înainte de cursă. Chiar și așa, sportivii ar trebui să apară în clasamente cu mențiunea DNS, pe când ei lipsesc cu desăvârșire (vezi pozele atașate). Printre alergătorii ”tăiați” se află Irina Daniela Constantinescu, care în mod normal ar fi trebuit să câștige medalia de bronz la naționalele de maraton, la senioare, după ce a terminat cursa în 2.59.53, și Emanuel Trandafir, care, după ce a trecut linia de finiș în 2.46.43, ar fi trebuit să fie pe primul loc în clasamentul de tineret.

clasament-feminin clasament-masculin-maraton

Soare, locul trei la semi-maraton

Nicolae Soare a alergat cursa de semi-maraton, atletul buzoian pregătindu-se pentru maratonul de la Frankfurt, din 25 octombrie. Sportivul antrenat de Cristina Alexe a terminat cursa pe poziția a treia, în 65.15, după Justus Kiprono (64.09) și Moses Komon (64.22). Clasamentul la fete: Barsosio Jepngetich (75.20), Luca Schianchi (83.59) și Nicoleta Ciortan (84.08).