Simona Staicu, olteanca născută în Băilești care aleargă pentru Ungaria, a câștigat Maratonul Alpin, cursă de 42,9 kilometri și 1.450 de metri diferență pozitivă de nivel, după 4 ore, 13 minute și 37 de secunde.

diploma-simona-staicuSimona Staicu nu a avut adversare la cursa pe care a câștigat-o în Elveția, următoarea clasată venind la peste 8 minute distanță. Maratonista care aleargă pentru Ungaria a terminat cei aproape 43 de kilometri cu 1.450 de metri diferență pozitivă de nivel după 4 ore, 13 minute și 37 de secunde. Traseul montan parcurge 17 kilometri la peste 2.000 de metri altitudine, punctul cel mai înalt fiind atins în Sertigpass – 2.739 m. Simona Staicu, pe lângă atletism, a urmat și facultatea de Filologie, secțiunea Română – Engleză, la Budapesta. De curând sportiva din Băilești și-a luat licența și ar putea deveni chiar profesoară de limba și literatura română în Ungaria. 🙂

Un articol despre Simona Staicu, despre alergare, despre Ungaria, poate fi citit aici.