România a avut șase clasări în top 35 la Campionatele Europene de Orientare pe schiuri, trei prin Simion Suciu, cea mai bună poziționare fiind locul 25, două prin Andra Anghel și una prin Zoltan Szep. Rezultatele lui Suciu sunt cele mai bune din istoria participărilor românești la Europenele de o-schi!

La Campionatele Europene de orientare pe schiuri au luat parte 290 de sportivi din 21 de țări, România având la start 11 orientariști. În același timp, tot la Obertilliach, Austria, a avut loc și Campionatul Mondial pentru tineret, unde a concurat Mihai Țînțar. Pe lângă probele de sprint, lungă distanță și medie distanță, s-a schiat și la ștafetă, băieții – Simion Suciu, Zoltan Szep, Istvan Sebestyen – sosind pe locul 11 (la fete s-a concurat la junioare, Denisa Tecar, Andreea Erli și Alina Teca terminând pe poziția a 9-a).

Farmecul la orientare este că ești pus mereu în fața unei situații noi. Nu te plictisești niciodată!

Simion Suciu

Întrecerea a fost dominată de norvegianul Lars Moholdt, a câștigat toate probele, și de rusoaica Mariya Kechkina, sportivă care a venit prima la lungă distanță și medie distanță (sprintul a fost câștigat de suedeza Tove Alexandersson). Ștafetele, feminine și masculine, au fost dominate de echipele Suediei. (fotografii: Zoltan Szep, worldofo.com, CS Știința Electro Sistem Baia Mare)

Simion Suciu: ”A fost solicitant!”

simionsuciu_WOC2015SprintRelaySimion Suciu a revenit acasă cu gândul la o nouă competiție pe schiuri, de data asta schi fond: ”Sunt la Harghita Băi, mai fac un ultim antrenament. Mă gândeam să particip și la Campionatele Naționale de schi fond, dar nici nu știu dacă se mai țin”. ”Urmează sezonul de alergare, dar o să continui să mă antrenez și pentru sezonul de iarnă de la anul. O să mai fac role, sală și concursuri de orientare pe MTB”, a adăugat orientaristul de la Miercurea Ciuc. ”În Austria a fost destul de solicitant. Multe probe, multă zăpadă proaspătă, temperatură pozitivă. A fost destul de greu pentru organizatori să bată urme, mai ales unde era pantă mare. Nu m-am accidentat, nu am rupt echipament! A fost cam dificil pentru că noi, sportivii, am fost și concurenți, a trebuit să și ceruim, să mergem și la ședințele tehnice”, a adăugat Suciu.

Istvan Sebestyen: ”Mi-a plăcut cum a mers Suciu”

”Au fost ceva probleme organizatorice. Ce-i drept i-a «ajutat» și zăpada! Până cu două zile înainte de concurs nu ninsese și apoi s-a pus un metru. Au trebuit bătute din nou traseele, poate că și de aici au apărut problemele”, a făcut o scurtă descirere a condițiilor din Austria, Istvan Sebestyen. ”Am fost cam obosit. Pe lângă sportiv, am fost și antrenor, m-am ocupat și de lot, și de copii, și de ceruit, și de probleme administrative. Dar ăsta este nivelul nostru! Orientarea e un sport sărac, cea pe schiuri e și mai și!”, a adăugat orientaristul din Baia Mare. Seby a fost mulțumit de cum a concurat Suciu și juniorul Alexandru Biro, care a reușit o clasare pe locul 20, ceea ce își și propusese. ”Mi-a plăcut cum a mers Suciu. Se vede că a muncit cum trebuie. Cine cunoaște acest sport știe că un loc 25 la o asemenea competiție înseamnă foarte mult pentru un român”, ne-a spus Sebestyen.

sebyPuteți vedea ce au făcut românii la Campionatul Mondial de O-schi, în 2015, aici!

Zoltan Szep: ”Am intrat într-un gard, dar am fost ok!”

Zoltan Szep a făcut o cursă frumoasă la Lungă Distanță, reușind pentru prima dată în carieră să puncteze în clasamentul mondial, după ce a terminat pe locul 33. ”Am tot fost aproape ultimii ani, acum am reușit. Știam că la proba cea mai lungă am mai multe șanse pentru că pentru asta m-am antrenat mai mult. Am avut o căzătură cu 2 zile înainte, am intrat într-un gard, când am luat o curbă. Am fost puțin speriat după cursă pentru că se umflase, dar totul s-a rezolvat, am fost ok. Se vedea rău, dar nu a durut”, a spus Zozo. Orientaristul a fost însă supărat de anumite probleme apărute la nivel organizatoric: ”Am avut cu noi un antrenor care nu ne-a ajutat deloc. A fost în excursie! Din echipamentul care a fost cumpărat pentru această competiție am putut folosi doar bețele: schiurile erau pentru turiști, bocancii erau alt număr, combinezonul nu-mi venea, bluza de concurs îmi ajungea până la țâțe”.