Cel mai bun maratonist român, Marius Ionescu, a dus o bătălie pe şoşelele oraşului britanic Gateshead, într-o cursă de 10 kilometri, cu campionul olimpic şi mondial al probei de 42,195 kilometri, ugandezul Stephen Kiprotich, luptă pe care a pierdut-o la o diferenţă de numai 12 secunde.

Aflat în pregătire pentru cursa de 42,195 km (17 august, ora 09.00) a Campionatului European de Atletism (Zurich, Elveţia, 12-17 august), olteanul Marius Ionescu a fost invitat la o cursă de 10 kilometri în Anglia, Bupa Great North Run, la start aflându-se şi campionul mondial şi olimpic al probei de maraton (Moscova – 2013 şi Londra – 2012), Stephen Kiprotich (25 de ani). ”Piciu” a stat alături de ugandez în ”pachetul” care a condus cursa, dar nu a mai făcut faţă ultimului atac declanşat de african şi a terminat competiţia pe poziţia a treia, cu un nou record personal pe distanţa de 10 kilometri (şosea), 29:51, fiind devansat şi de englezul Matthew Hynes (26 de ani), 29:47. Românul a reuşit însă să-i ia faţa cu numai o secundă următorului clasat, John Beattie (29.52), doar cinci atleţi  coborând sub 30 de minute.

Craioveanul Marius Ionescu a câștigat, pentru locul 3 ocupat la Bupa Great North Run, suma de 200 de lire sterline.