Echipa de fete prezentă la Campionatul European de Cros (Slovacia), formată din Roxana Bîrcă, Ancuța Bobocel, Cristina Simion, Andreea Pîșcu, Claudia Prisecaru și Paula Todoran, a câștigat medalia de argint.

După ce anul trecut Ancuța Bobocel a terminat pe poziția a patra Campionatul European de Cros, în 2017 a venit rândul Roxanei Bîrcă să ajungă la finalul cursei pe aceeași poziție. Cele 6 fete din lotul României de seniori (Bîrcă, Bobocel – 11, Simion – 16, Pîșcu – 45, Prisecaru – 68, Todoran – 70) au adunat 31 de puncte, de ajuns pentru medalia de argint, pe primul loc clasându-se Marea Britanie, iar pe 3, Turcia. La individual, pe primul loc a fost Yasemin Can, fostă-kenyancă-acum-turcoaică, pe doi, Meraf Bahta, fostă atletă din Eritreea acum suedeză, iar pe 3 norvegianca Bjerkeli Grovdal. La băieți, a concurat doar Nicolae Soare, atletul buzoian treminând pe locul 46 (31.31), pe primele trei locuri clasându-se Kaan Ozbilen, fost-kenyan-acum-turc, Adel Mechall, spaniol cu origini marocane, și englezul Andrew Butchart.

La tineret, România l-a avut reprezentant doar pe Nicolae Coman, atletul tricolor terminând cursa pe locul 62. La junioare, România a avut echipă completă, Gabriela Doroftei (37), Angela Olenici (57), Diana Bogoș (59), Oana Ivăncescu (82), Alina Butnariu (88) și Loredana Viziteu (94), la final fetele ocupând locul 14. Echipă completă a fost prezentă și la startul probei juniorilor, Adrian Garcea fiind cel mai bine clasat român – poziția a 6-a, România terminând pe locul 8 (Dorin Rusu – 12, Peter Herman – 70, Rareș Mikloș – 76, Marian Dumitrescu – 90 și Alexandru Asmarandei – 107). (foto: Ancuța Bobocel, Facebook)