Echipa feminină de cros a României a terminat pe poziția a treia Campionatul European de Cros, Ancuța Bobocel trecând linia de finiș pe locul patru, la o secundă de podium.

Ancuța Bobocel a luptat cu toate forțele pentru un loc pe podium la Campionatul European de Cros, competiție ce a avut loc la Chia, în Italia, și a terminat la doar o secundă distanță de locul trei, după 25 de minute și 27 de secunde. Podiumul a fost alcătuit din Yasemin Can și Meyem Akda, din Turcia (n.r. – se pare că turcii încep din nou să ”rupă” tot la cros și montane, după ce o perioadă au dispărut din atletismul european, fiind amenințați cu suspendarea din cauza multiplelor cazuri de dopaj. Revenirea vine de la faptul că atleții lor sunt din Kenya, ca și cele două sportive de pe primele două locuri), și din norvegianca, Karoline Grovdal. Pe echipe, podiumul a fost alcătuit din Turcia, Anglia și România. Echipa ”tricoloră” a fost alcătuită din Ancuța Bobocel, Roxana Bîrcă (locul 11, 26.01), Cristina Negru (locul 27, 26.44), Paula Todoran (locul 37, 27.02), Andreea Pîșcu (locul 41, 27.05) și Mădălina Florea (locul 63, 28.03). La juniori, echipa României a terminat pe locul 9.