O româncă a fost privată de medalia de argint la Jocurile Olimpice din 1984! O adversară a recunoscut că s-a dopat după 32 de ani! Ria Stalman a spus că lua zilnic 5-10 miligrame de steroizi anabolizanți în perioada în care a cucerit medalia de aur la aruncarea discului. La Los Angeles, Florența Crăciunescu s-a clasat pe locul trei. Din păcate atleta română nu ar mai putea primi, dacă s-ar redistribui medaliile, ”argintul”, pentru că a decedat în 2008.

Florența Ionescu-Crăciunescu

În 1984, la Jocurile Olimpice de la Los Angeles, SUA, România a făcut spectacol la atletism, la feminin. Dacă la masculin nu am avut medaliați, la feminin am terminat pe locul doi la general, după SUA (n.r. – atletism, fete). Am luat 10 medalii, din care 3 de aur: Doina Melinte (800m), Maricica Puică (3.000m) și Anișoara Cușmir (lungime), 3 de argint: Doina Melinte (1.500m), Vali Ionescu (lungime) și Mihaela Loghin (greutate), și patru de bronz: Fița Lovin (800m), Maricica Puică (1.500m), Cristieana Cojocaru (400m garduri) și Florența Ionescu – Crăciunescu (disc). Olandeza Ria Stalman (64 de ani), medaliată cu aur la aruncarea discului la Jocurile Olimpice din 1984, la Los Angeles, a recunoscut că s-a dopat în ultimii doi ani ai carierei, carieră care s-a terminat la scurt timp după competiția din SUA. ”Am luat doze mici de steorizi anabolizanți, 5-10 miligrame pe zi. Era interzis atunci dar știam că nu mă pot prinde când luam între competiții pentru că se făceau controale doar la concursuri”, a spus pentru lequipe.fr, olandeza care a aruncat 65.36 metri, cu toate că recordul ei înainte de pregătirea pentru jocurile olimpice era de 56 de metri. ”M-am întrebat ce pot face să-mi întrec adversarele? Dacă nu le puteam bate atunci trebuia să mă alătur lor. Asta mi-am spus”, a conchis olandeza care a lăsat să se înțeleagă că toate aruncătoarele de disc din top se dopau.