RxT0MkwiKo8

Adelina Panaet și Ionuț Betej (ieri, terminase primul și la 1.500 de metri) au câștigat cursele de 3.000 de metri, din cadrul primei etape a Campionatul Național de Sală.

Adelina Panaet a controlat cursa de 3.000 de metri din cadrul primei etape a Campionatului Național de sală și a trecut linia de finish în 9.24:88, un nou record personal al distanței. Sportiva de la Bacău a fost urmată în clasament de Adela Bălțoi (pe doi și la 1.500 de metri), cu 9.30:24 (PB) și de Mihaela Petrea, cu 9.39:67 (PB). La băieți, bătălia s-a dat între Ionuț Betej și Alexandru Staicu, până cu două ture înainte de final, când atletul antrenat de Augustin Barbu a ”zbughit-o” de lângă sportivul de la Pandurii Târgu Jiu. Betej a terminat în 8.24:98, Staicu în 8.29:12, iar pe trei a sosit Ionuț Dumitru, în 8.41:94 (PB).