Nicolae Soare și Ancuța Bobocel au devenit campioni naționali de cros, după ce au câștigat cursele de 10 km, respectiv 8 km, de la Băile Felix.

19 atleți au terminat cursa de 10 kilometri din cadrul Campionatului Național de Cros, pe podium urcând, în ordinea sosirii, Nicolae Soare, Marius Ionescu și Andrei Ștefana. Printre sportivii de la start s-a aflat și Ciprian Bălănescu, triatlonistul care a terminat primul său maraton pe șosea în 2.39.42 (a alergat la Maratonul București), a trecut linia de finiș al 12-lea. La fete, pe un traseu care a măsurat 8 kilometri, Ancuța Bobocel a devenit campioană națională, fiind urmată de Mădălina Florea și de Cristina Negru. La start a fost prezentă și o altă participantă de la Jocurile Olimpice de la Rio, Paula Todoran, sportiva din Zalău sosind pe locul cinci.