Nicolae Soare a reușit să facă baremul pentru Jocurile Olimpice, 2.18.52, și a devenit astfel al doilea băiat care va alerga maratonul la Rio, alături de Marius Ionescu care se calificase anul trecut.

Nicolae Soare (24 de ani) este al doilea băiat român care s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, la maraton. Buzoianul a alergat cursa de la Hamburg în 2 ore, 18 minute și 52 de secunde, cu 8 secunde mai repede decât standardul impus de IAAF. ”Sunt foarte fericit. A fost destul de greu, a bătut și vântul. După kilometrul 21 am alergat singur. La final, a fost și puțină pantă, dar astea nu mai contează acum”, ne-a spus Soare care a fost însoțit în Germania de antrenoarea lui, Cristina Alexe (foto, jos). Atletul de la Bacău nu a stat prea mult în Hamburg, a avut timp doar de un duș, pentru că apoi a luat avionul pentru a reveni în țară. Soare a alergat mai bine ”al doilea semi”, prima jumătate a cursei trecând-o în 1.10.01, ca mai apoi, chiar dacă ultimii 2.2 kilometrii i-a fugit în 7 minute și 26 de secunde, să ducă partea a doua în 1.08.51. Timpii pe fiecare 5 kilometri: 16.37, 16.26, 16.25, 16.55, 16.15, 16.13, 16.14, 16.21 & 7.26 (de la km 40 la final). (foto: Nicolae Soare)