Nicolae Soare a luat cel puțin un tilul național în ultimii 7 ani, la 5.000 m sau la 10.000 m. Atletul buzoian a fost desemnat în 2017, în cadrul Romanian Running Awards, premiile 4run.ro aflate la ediția a 3-a, cel mai bun alergător român.

Nicolae Soare a luat primul titlu la seniori la 19 ani, la 5.000 de metri. ”Eram încă la categoria tineret și a fost o mare bucurie pentru mine că reușisem acel titlu pentru că încă de mic îmi doream să fiu cel mai bun”, își reamintește sportivul antrenat de Cristina Alexe. Din 2011 a adunat 5 titluri la 5.000 de metri și 5 la 10.000 de metri, de 3 ori făcând dubla. ”Nu le-am numărat și nici nu am ținut cont de asta. Poate la finalul carierei să-mi analizez rezultate. Până atunci trebuie să adun cât mai multe. Nu e niciun secret, îmi doresc să fieu cel mai bun, știu că sunt cel mai bun, știu câtă muncă am depus, în cursă sunt focusat pe ce îmi doresc, câteodată citesc teamă în ochii adversarului”, a declarat pentru 4run.ro Offline, Soare. ”10.000-ul e proba mea favorită și cea mai la îndemână. Îmi place foarte mult și 5.000 de metri, dar din păcate e puțin cam rapidă pentru mine și nu îmi e așa ușor să câștig”, a conchis atletul care și-a propus ca în acest an să coboare sub 29 de minute pe 10.000 m și sub 14 minute pe 5.000 m.

Claudia Bobocea, cea mai bună alergătoare din 2017

Claudia Bobocea a fost aleasă cea mai bună alergătoare din România în cadrul Romanian Running Awards, premiile anuale 4run.ro ajunse la ediția a III-a, după o luptă strânsă cu Denisa Dragomir, locul 3 la Campionatele Mondiale de Alergare Montană Lungă Distanță. În 2017, sportiva antrenată de Valentin Anghel a terminat o cursă de Diamond League pe locul 3, fiind prezentă și la Campionatele Europene de Sală cât și la Campionatul Mondial de Atletism. Va deveni Bobocea cea mai bună alergătoare română și la ediția a patra a Romanian Running Awards? Vom afla cu siguranță în decembrie!