Chiar dacă a fost țara cu cele mai multe medalii la Campionatul Balcanic din Serbia, România nu a cucerit niciun ”aur” la individual, singurul loc I fiind la ștafeta de 4x400m feminin.

România a ocupat doar locul 8 în clasamentul pe medalii al Campionatelor Balcanice de atletism de la Belgrad, cu o medalie de aur, 8 de argint și 6 de bronz. Grecia a ocupat prima poziție, cu 4 medalii din fiecare metal, urmată de Serbia, 4-1-4 și Turcia, 3-3-2. Totuși, România a cucerit cele mai multe medalii (15). Singura medalie de aur a fost adusă de ștafetă feminină 4×400 m (Anamaria Nesteriuc, Camelia Florina Gal, Florina Pierdevară, Bianca Răzor), medaliile de argint au fost cucerite de Elena Andreea Panțuroiu (triplusalt), Bianca Răzor (400 m), Roxana Bîrcă (3.000 m), Florina Pierdevară (1.500 m), Cătălin Constantin Atănăsoaei (3.000 m), Ionuț Andrei Neagoe (lungime), Valentin Voicu (800 m) și ștafeta masculină 4×400 m (Sebastian Mihai Ursachi, Valentin Voicu, Cosmin Trofin, Cristian Radu), iar cele de bronz de Cristina Bujin (triplusalt), Andreea Alina Pîșcu (3.000 m), Sebastian Mihai Ursachi (400 m), Cosmin Trofin (800 m), Andrei Gag (greutate), Cosmin Ilie Dumitrache (60 m garduri).

FEMININ 

400 m
1. Tamara Salaski (Serbia) 53.69
2. Bianca Răzor (România) 53.93
3. Andriana Ferra (Grecia) 53.94

3.000 m
1. Tugba Guvenc (Turcia) 9:11.06
2. Roxana Bîrcă (România) 9:11.99
3. Andreea Alina Pîșcu (România) 9:25.51

1.500 m
1. Amela Terzic (Serbia) 4:13.14
2. Florina Pierdevară (România) 4:19.17
3. Emine Hatun Tuna (Turcia) 4:20.48

ștafetă 4×400 m
1. România (Anamaria Nesteriuc, Camelia Florina Gal, Florina Pierdevară, Bianca Răzor) 3:44.86
2. Serbia 3:47.34
3. Bulgaria 3:57.62

MASCULIN

3.000 m
1. Ezan Bicic (Serbia) 8:06.98
2. Cătălin Constantin Atănăsoaei (România) 8:07.72
3. Dusan Markevic (Serbia) 8:12.40

400 m
1. Batuhan Altîntaș (Turcia) 46.92
2. Rusmir Malkocevic (Bosnia) 48.23
3. Sebastian Mihai Ursachi (România) 48.86

800 m
1. Abedin Mujezinovic (Bosnia) 1:51.08
2. Valentin Voicu (România) 1:51.23
3. Cosmin Trofin (România) 1:51.62

60 m garduri
1. Milan Trajkovic (Cipru) 7.63
2. Konstadinos Douvalidis (Grecia) 7.80
3. Cosmin Ilie Dumitrache (România) 7.87

ștafetă 4×400 m
1. Turcia 3:16.26
2. România (Sebastian Mihai Ursachi, Valentin Voicu, Cosmin Trofin, Cristian Radu) 3:17.43
3. Serbia 3:18.10