Elena Florea-Murgoci a fost o maratonistă foarte bună care anunța valul de top din care s-au evidențiat Constantina Diță și Lidia Șimon. A obținut 6 titluri naționale ale distanței, realizând și cinci recorduri naționale la maraton. A murit la 39 de ani după ce a fost înjunghiată de 11 ori.

Atleta născută la Vaslui în 1960 a fost printre cele mai bune maratoniste din România, țară pe care a și reprezentat-o la Jocurile Olimpice din 1992 (Barcelona), unde a terminat pe locul 32. A câștigat și maratoanele de la Rotterdam, Amsterdam și Pyongyang și are numeroase titluri naționale pe această distanță. A fost omorâtă cu bestialitate în 1999, când avea 39 de ani, prin 11 lovituri de cuțit, de concubinul ei gelos de care chiar se despărțise. Murgoci a rămas pe locul 5 în lume într-un clasament realizat în funcție de numărul de maratoane consecutive câștigate, are 11, cel mai tare fugit în 2.32.03. Pe primele locuri: Frith Van Der Merwe, 30 (cel mai tare – 2.46.55), Jeong-Sook Lee, 22 (2.48.19), Andrea Beresova, 16 (2.54.47) și Hilary Walker (2.59.20), Daniele Cherniak (3.01.19) și Monica Casiraghi, (2.57.25), câte 14. Toate alergătoarele clasate în fața sa sunt însă la ”ani-lumină” depărtare în ce privește valoarea rezultatelor și de obicei au participat la maratoane fără nume. În clasamentul realizat de Asociația Statisticienilor Curselor de Șosea pentru probele de pistă, Gabriela Szabo rămâne pe poziția a opta în lume, cu 21 de curse consecutive câștigate.

• 06 Mar 1991, 2:39:00, Oradea
  • 07 Oct 1989, 2:37:47, Sibiu
  • 16 Apr 1989, 2:32:03, Rotterdam
  • 22 Sep 1988, 2:33:03, Bucharest
  • 07 May 1988, 2:41:56, Amsterdam
  • 25 Oct 1987, 2:35:10, Constanta
  • 30 May 1987, 2:37:15, Chemnitz
  • 07 Jul 1986, 2:40:05, Sibiu