Moritz auf der Heide, loc 13 la CM de Alergare Montană, pe locul 2 la Buta

4shop.ro

Invitat special la Retezat SkyRace, Moritz auf der Heide, neamțul care a terminat pe poziția a 13-a Campionatul Mondial de Alergare Montană din Argentina, a ajuns la finiș pe locul 2 (2.10.32:80), după o luptă strânsă cu Ionuț Zincă (2.10.32:30).

Moritz auf der Heide a venit la Retezat SkyRace Intersport atât pentru a alerga o cursă puternică de alergare montană dar și pentru a vizita România, țară în care a fost prezent pentru prima dată. ”Este pentru prima dată când vin în România și sunt foarte încântat că o vizitez! Am văzut foarte multe documentare și mă aștept la trasee tehnice pe munte. E vreo metodă mai bună să explorezi o țară decât atunci când ești la o cursă de alergare? Nu cred! Iar în ce privește alergătorii, sunt familiar cu unii dintre ei, unii erau destul de aproape de mine la Campionatul Mondial din Argentina și știu la ce să mă aștept de la ei”, declara sportivul într-un interviu acordat 4run.ro, înainte de sosirea în România (interviul, aici). Nu i-a fost ușor în cursa de pe traseul Buta pentru că la start a fost și Ionuț Zincă, atlet care deține al doilea timp de pe Custura, și, chiar dacă a tras până la epuizare, a trebuit să se declare învins, diferența dintre cei doi la finiș fiind ”milimetrică”. ”O jumătate de secundă a decis victoria. Rar mi s-a întâmplat să pierd și să mă distrez așa de mult”, a precizat Moritz la final.