Mo Farah nu a mai putut face ”dublă de aur” la ultima sa apariție pe pistă, reușind doar un loc doi la 5.000 de metri după ce a luat titlul mondial la 10.000 de metri. La ultima cursă a sa, Usain Bolt nu a putut duce ultima sută de metri din ștafeta de 4×100 m, accidentându-se. 4run.ro vă ține la curent cu rezultatele de la Campionatul Mondial de Atletism de la Londra cu ajutorul GoldNutrition România.

Mo Farah a participat la ultimul campionat mondial în aer liber, acasă, la Londra 2017, anunțând că următorii ani îi va petrece pe șosea, la curse de maraton și semimaraton. Englezul cu origini somaleze a luat startul la al șaselea mondial consecutiv, la ultimele patru participând atât la 5.000 m cât și la 10.000 de metri, probe la care a luat medalii. Ca și la primul unde a alergat dubla, în 2011, la Daegu, când a câștigat ”aur” și ”argint”, și la Londra, Mo Farah a pus mâna pe aceleași medalii, diferența fiind că în Coreea de Sud a luat ”aurul” la 5.000 m și ”argintul” la 10.000 m, pe când la Londra a avut cea mai strălucitoare medalie la proba mai lungă. În cursa de 5.000 de metri, englezul, care a alergat în 13.33:22, a fost depășit de un etiopian, de Muktar Edris (13.32:79), devansându-l însă pe americanul cu origini kenyene, Paul Chelimo (13.33:30).Usain Bolt, la pamant, stafeta CM 2017, foto: GettyUsain Bolt nu a putut duce ultimul schimb al ștafetei

Usain Bolt a apărut în ultima cursă a carierei în ștafeta de 4×100 m a Jamaicăi. Cel mai mare sprinter al planetei a sperat să răzbune rezultatul de la 100 de metri, acolo unde a terminat pe poziția a treia, dar a avut un ghinion teribil. În ultimul schimb al ștafetei, Bolt a preluat bățul din poziția a treia, a pornit să recupereze dar după câțiva metri a călcat strâmb și a fost nevoit să se oprească, tăvălindu-se din cauza durerii pe pistă. Nu a fost o accidentare gravă, a plecat pe propriile picioare, dar durerea recordmanului mondial la 100 m și 200 m i se putea citi ușor pe față. Supriza a venit de la ștafeta Marii Britanii care a terminat pe primul loc (37:47), în fața SUA (37:52) și a Japoniei (38:04). (© Getty Images for IAAF)Sally Pearson100 m garduri

3. Jamaica, 42:19
4run.ro vă ține la curent cu evoluția românilor la Campionatul Mondial de Atletism de la Londra cu ajutorul GoldNutrition, un brand portughez care produce suplimente pentru sportivi, produse de nutriție certificate de analiza microbiologică și de laboratore anti-doping recunoscute. Împreună cu GoldNutrition România vom efectua două trageri la sorți în care vom acorda cititorilor 4run.ro ”kit-uri de cursă” de la GoldNutrition.