Andrea Miklos a depășit-o pe Bianca Răzor în finala la 400 de metri, pe locul trei ajungând Camelia Gal. Altfel, în cadrul unei competiții în care nu s-a făcut niciun barem pentru Campionatul Mondial Sală, Andrei Rusu, campion european U20 la 10.000 m, a devenit campion național atât la 1.500 de metri, cât și la 3.000 de metri.

La nici 19 ani (îi va împlini în aprilie), Andrea Miklos a devenit campioană națională după ce a reușit să o învingă la concursul disputat în sala de lângă Arena Națională pe Bianca Răzor, una din cele mai bune alergătoare de 400 de metri din România. ”M-am simțit foarte bine, a fost o cursă bună! Mă bucur de rezultat și sper ca săptămâna viitoare la Balcaniada de Juniori să pot realiza un timp și mai bun”, a declarat pentru 4run.ro, Andrea Miklos. Atleta din Cluj nu se gândește la Mondialele de Sală din Anglia (seniori, 2-4 martie), obiectivul ei fiind Mondialele de Juniori 1 (10-15 iulie, Finlanda). În proba masculină de 400 de metri s-a impus Robert Parge, atletul care acum o săptămână reușea să stabilească un nou record național la tineret, după ce a alergat la Viena, 47:02 (fostul record național, de 47:05, aparținea din 2007 lui Cătălin Câmpeanu).

Cel mai medaliat atlet de la Campionatele Naționale de Altetism Sală, cu două locuri I, la 3.000 de metri și la 1.500 de metri, a fost Andrei Dorin Rusu, cursa scurtă terminând-o în 3.48:86, iar pe cea lungă, în 8.07:96. Sportivul antrenat de Cristian Prâsneac este la a doua cursă de 1.500 m în acest am, după ce a mai alergat și la un concurs din Bratislava, acolo unde a fugit 3.48:50, timp cu care a și câștigat. ”Nu mă așteptam să fug așa tare pe 3.000 de metri, pentru că în pregătire m-am axat pe 1.500 metri”, ne-a spus Rusu, sportivul din Vatra Dornei urmând să alerge și la Balcaniada de Sală, pe 17 februarie.

Top 3 CN Sală

3.000 m

  1. Roxana Bîrcă, 9.15:03
  2. Cristina Simion, 9.33:87
  3. Claudia Prisecaru, 9.37:89

3.000 m

  1. Andrei Rusu, 8.07:96
  2. Adrian Garcea, 8.08:23
  3. Cătălin Atănăsoaei, 8.23:89

1.500 m

  1. Roxana Bîrca, 4.20:92
  2. Florina Pierdevara, 4.25:39
  3. Adela Bălţoi, 4.26:25

1.500 m

  1. Andrei Rusu, 3.48:86
  2. Nicolae Marian Coman, 3.49:68
  3. Adrian Garcea, 3.53:97

800 m

  1. Claudia Bobocea, 2.07:46
  2. Florina Pierdevară, 2.08:60
  3. Diana Bogoș, 2.09.39

800 m

  1. Cosmin Trofin, 1.50:16
  2. Nicolae Coman, 1.50:47
  3. Cristian Voicu, 1.52:87

400 m

  1. Andrea Miklos, 54:02
  2. Bianca Răzor, 54:31
  3. Camelia Gal, 55:83

400 m

  1. Robert Parge, 48:09
  2. Cristian Radu, 48:79
  3. Alexandru Brînzea, 48:97

60 m

  1. Marina Baboi, 7:36
  2. Ioana Gheorghe, 7:48
  3. Ana Maria Roşianu, 7:56

60 m

  1. Andrei Melnicescu, 6:75
  2. Andrei Neagoe, 6:81
  3. Daniel Budin, 6:82

60 m garduri

  1. Anamaria Nesteriuc, 8:28
  2. Diana Volf, 8:54
  3. Anamaria Ioniță, 8:55

60 m garduri

  1. Daniel Ciobanu, 7:94
  2. Cosmin Dumirache, 8:05
  3. Radu Costache, 8:09Toate rezultatele, pe site-ul Federației Române de Atletism, aici.