Marius Ionescu a terminat maratonul Valencia în 2.17.28, cel mai bun timp românesc din 2019 pe această distanță.

În februarie 2018, Marius Ionescu alerga 2.14.54 la maratonul Sevilla. Apoi pe final de an, la Ljubljana, 2.19.56. Începutul acestui an, nu l-a mai găsit pe atletul oltean în forma binecunoscută, dar cu același gând, de a ajunge din nou la Jocurile Olimpice, în 2020 ele urmând să se desfășoare la Tokyo. La Valencia, unul dintre ultimele maratoane Gold Label ale anului, Marius a terminat cursa după 2.17.28, un pace mediu de 3.15 pe mie. ”Tokyo este departe! Dar asta nu înseamnă că renunț. La ora actuală, cred că trebuie să fugi sub 2 ore și 11 minute ca să intri în top 80”, ne-a spus Marius.

Ștefan Gavril, 28.59 pe 10k

La Valencia, printre elitele cursei de 10 km, s-a aflat și Ștefan Gavril, atletul român rezident în Italia alergând cel mai bun timp al lui pe această distanță, 28.59. A fost o cursă în care s-a zdrobit recordul pe 10 kilometri, ugandezul Joshua Cheptegei terminând după 26 de minute și 38 de secunde. A alergat primii kilometri în 13.24, iar ultimii în 13.14, pe fiecare kilometru reușind să fugă:

10. 2.37

Joshua Cheptegei este campionul mondial de la Doha, acolo unde a alergat 10.000 de metri în 26:48.36, dar și campionul mondial de cros, cursa din Danemarca câștigând-o cu timpul de 31.40. La maratonul de la Valencia a căzut și recordul european la maraton. Kaan Ozbilen, kenyan care alearga sub drapel turcesc, a alergat 2.04.16, vechea performanță aparținând lui Mo Farah, 2.05.11.