La finalul Campionatului European de 24 de ore de la Timișoara, România și-a desemnat primii recordmani naționali, pe Mara Guler și pe Florin Ioniță, cei mai bine clasați ”tricolori” din concurs.

Mara Guler a obținut un super rezultat la Campionatul European de 24 de ore, organizat la Timișoara, terminând competiția de poziția a 15-a, înregistrând în cele 24 de ore de concurs 212.53 kilometri, performanță care înseamnă și record național. La băieți, cel mai bine clasat a fost Florin Ioniță, acesta parcurgând într-o zi 225,98 kilometri, locul 22.

Clasament feminin individual:

1. Patrycja Bereznowska Polonia 243.35 km
2. Stine Rex Danemarca 241.92 km
3. Małgorzata Pazda-Pozorska Polonia 240.69 km

15 – Mara Guler, 212.53 km;
29 – Floricica Neacşu, 194.77 km;
65 – Ana Maria Roşioară, 122.28 km.

Clasament masculin individual:

1. Andrzej Radzikowski Polonia 265.41 km
2. Stephane Ruel Franţa 263.54 km
3. Aleksandr Sorokin Lituania 260.99 km

22. Florin Sebastian Ioniţă, 225.98 km; 48. Răzvan Farkas, 192,68 km; 51. Claudiu Gorgan, 190,44 km; 61. Mihai Vlad Pantiş, 175.33 km; 81. David Traian Iancu, 130.33 km; 89. Bogdan Ofiţeru, 112.71 km.

Echipe feminin:
Locul 1 – Polonia (720.45 km) echipă formată din Patrycja Bereznowska, Małgorzata Pazda-Pozorska, Monika Biegasiewicz, Aneta Rajda, Milena Grabska-Grzegorczyk.
Locul 2 –Germania (656.24 km) echipă formată din Julia Fatton, Antje Krause, Anke Libuda, Heike Bergmann, Nadja Koch.
Locul 3 – Marea Britanie (645.06 km) echipă formată din Tracy Dean, Alison Young, Wendy Shaw
Echipa României, formată din Mara Alexandra Guler-Cionca, Floricica Neacşu
şi Ana Maria Roşioară a ocupat locul 12 cu 529.59 km parcurşi.

Echipe masculin:
Locul 1 – Franţa (754.62 km), echipă formată din Stephane Ruel, Ludovic Dilmi, Patrick Ruiz, Guillaume Laroche, Thierry Gardent, Piero Lattarico
Locul 2 – Marea britanie (735.15 km) – echipă formată din Daniel Lawson, James Stewart, Steven Holyoak, Craig Holgate, James Elson, Pat Robbins
Locul 3 – Germania (725.96 km) – echipă formată din Marcel Leuze, Christof Kühner, Stefan Wilsdorf, Florian Reus, Stefan Thoms
Echipa României, formată din Florin Sebastian Ioniţă, Răzvan Farkas, Claudiu Gorgan, Mihai Vlad Pantiş , David Traian Iancu şi Bogdan Ofiţeru, a ocupat locul 11 cu 609.11 km.

Foto: Atletski Klub Sljeme & Arhivă Personală Sportivi