În Croația, a avut loc cea de-a 30-a ediție a Campionatelor Mondiale de 100k, prima cu români la start. Competiția a fost câștigată de japonezi, la masculin și pe echipe, și de o croată, la feminin.

41 de țări au trimis reprezentanți la Campionatul Mondial de 100k, de la Sveti Marti na Muri din Croația, un total de 168 de atleți și 115 atlete, printre care și două românce, Mara Guler și Mariana Nenu, și doi români, Florin Ioniță și Ioan Moisa. Dacă Moisa și Nenu au fost nevoiți să abandoneze, Mara Guler a reușit un loc 70, după ce a alergat 9 ore, 30 de minute și 20 de secunde, iar Florin Ioniță a terminat pe poziția a 72-a, trecând linia de finiș după 8 ore, 21 de minute și 24 de secunde.Japonezii au stat foarte bine la acest concurs, normal dacă ne gândim că atleții insulari dețin cele mai bune performanțe din lume pe această distanță, Nao Kazami, la băieți, cu 6 ore, 9 minute și 14 secunde, și Tomoe Abe, la fete, cu 6 ore, 33 de minute și 11 secunde. În Croația, Japonia a câștigat ”aurul” pe echipe, atât la masculin cât și la feminin, dar și trei medalii la individual, locul 3 la fete prin Fujisawa Mai (7.39.07) și primele două locuri la masculin, prin Yamauchi Hideaki (6.28.05) și Gyoba Takehiko (6.32.51). La băieți, au fost patru atleți care au reușit să alerge distanța într-un ritm mediu mai bun de 4 minute pe mie, alături de primii doi clasați, ritmul infernal a putut fi ținut și de locul trei, sud-africanul Mithembu Bpngmusa (6.33.47), și de alt japonez, Hayasaka Koji (6.36.05, locul 4). La fete, croata de pe primul loc a terminat în 7.20.34, a doua sosind nemțoaica Alder-Baerens Nele, în 7.22.41, acestea fiind și singurele fete care au reușit să țină un ritm mediu mai rapid de 4.25 minute pe mie.

Campionatul Mondial de 50k, în 2019, la Brașov

Reprezentanții IAU au decis ca următorul Campionat Mondial de 50 de kilometri să fie organizat de FRA, competiția urmând să aibă loc la Brașov, pe 1 septembrie. Este primul campionat mondial de atletism de seniori care va avea loc în România.

Ana Cristina Constantin, câștigătoare la Ciucaș, cursa de ultra

Ana Cristina Constantin, ultramaratonistă româncă stabilită în Spania, a câștigat Ciucaș X3, proba de ultramaraton, după ce a terminat în 16 ore, 1 minute și 6 secunde. La băieți, în 2018, pe prima poziție a sosit Alin Cîrdei, după 13.33.42. Recordurile cursei la ultramaraton aparțin lui Robert Hajnal, în 2016 sportivul terminând după 11 ore, 29 de minute și 23 de secunde, și Cristinei Cecan, cu 15.30.47, timp realizat tot în 2016. La Ciucaș X3 s-a alergat și semimaraton și maraton, câștigătorii fiind Ionuț Zincă (1.45.24) și Ingrid Mutter (2.06.56), proba scurtă, și Andrei Preda (3.21.07) și Cătălina Șerbu (4.54.00), maraton.