România a fost reprezentată, la seniori, doar de fete la Campionatele Mondiale de Alergare Montană ce au avut loc la Sapareva Banya, Bulgaria. Cel mai bun loc a fost ocupat de Cristiana Ghiță, poziția a 25-a. Echipa tricoloră a terminat pe poziția a 7-a.

Așa cum am anunțat și aici, Federația Română de Atletism a decis, chiar dacă avem un loc 13 la Campionatele Mondiale de alergare montană pe distanță lungă (Viorel Pălici), să trimită doar fete la competiția de seniori de la Campionatul Mondial de Alergare Montană, eveniment care s-a desfășurat la Sapareva Banya, în Bulgaria. Cristiana Ghiță a fost cea mai bună clasată tricoloră, locul 25, terminând cursa de 7.3 kilometri și 700 de metri diferență pozitivă de nivel în 45 de minute și 2 secunde. Denisa Dragomir a terminat pe locul 28 (45:39), iar Ingrid Mutter, pe 36 (46:23). Podiumul: Andrea Mayr (39:04), Valentina Beloti (40:47) și Christel Dewalle (41:05). La băieți (12.5 km, + 1.390m), primele trei locuri au fost ocupate de: Joseph Gray (62:13), israel Morales (63:52) și Ahmet Arslan (64:48).

Viorel Pălici a alergat în schimb la proba de maraton din cadrul Ciucaș X3, 38 de kilometri și aproape 1.900 de kilometri diferență pozitivă de nivel, acolo unde a terminat pe locul I, după 3 ore, 41 de minute și 34 de secunde. A fost urmat de sportivul SportGuru – BCR Racing Team, Radu Milea (3.42.54), și de Ovidiu Neguș (3.46.00).

Rezultate junioare: Andreea Doroftei (14), Iulia Zudor (23), Alexia Hecico (31), România,  pe locul 5. Rezultate juniori: Gabriel Bularda (15), Adrian Garcea (23), Peter Herman (32), Cristian Stoean (39), România, pe locul 6.