Cu un timp total de 30 de ore, 34 de minute și 10 secunde, echipa masculină a României participantă la Campionatul Mondial de Ultra Trail a terminat pe poziția a 12-a.

HERNANDO Luis AlbertoCu Robert Hajnal ajuns la final după 9.25.43, Andrei Țale, după 10.16.41 și Radu Milea, după 10.51.46, România s-a clasat pe locul 12, în fața, printre altele, a Italiei, Nepalului, Olandei sau Argentinei (din 34 de echipe). Pe primul loc a fost Spania (Luis Alberto Hernando, Cristofer Clemente – ambii sub 9 ore și Pablo Villa), Marea Britanie (Tom Evans, Jonathan Albon – ambii sub 9 ore și Ryan Smith) și Franța (Ludovic Pommeret – sub 9 ore, Romain Maillard și Adrien Michaud).

Lusi Alberto Hernando, de trei ori la rând campion mondial de ultramaraton montan, este un fost atlet, devenit schior și apoi atlet din nou. Spaniolul care alerga 1.000m (PB – 2.29.00), 3.000 de metri obstacole (PB – 9.00.95) sau 5.000m (PB 14.32.00) a trecut la schi fond, fiind selecționat la Jocurile Olimpice din 2006, iar apoi la skyrunning (câștigător cupa mondială din 2011) și la ultramaraton, câștigător la Transvulcania și 80km du Mont-Blanc, plus de 3 ori CM. ”A fost un vis devenit realitate să câștig a treia oară. Mai ales că pe primii 30 km nu am avut o zi prea bună din cauza unor probleme la stomac”, a spus pentru irunfar.com, Hernando.

La fete, clasamentul pe echipe a fost în ordinea Spania, Franța și SUA, la individual pe primul loc venind însă o olandeză care locuiește în peninsula Iberică, Ragna Debats. ”Cred că am alergat o distanță care mi se potrivește cel mai bine. Cum anul trecut am fost pe trei, vream și acum să vin pe podium”, a spus Debats, pentru site-ul citat mai sus. (foto: Datacor Running Team)