Ancuța Bobocel a terminat cursa de 8.1 kilometri de la Campionatul European de Cros, din Franța (Hyeres), pe poziția a cincea, în 26 de minute și 7 secunde, la 20 de secunde în spatele câștigătoarei, olandeza Sifan Hassan.

După un efort uriaș și un sprint spectaculos la finish, Ancuța Bobocel a reușit să se claseze pe locul 5 în cursa de senioare de la Campionatul European de Cros de la Hyeres, Franța. Olteanca a terminat la 20 de secunde de prima poziție, terminând cei 8.087 de metri în 26 de minute și 7 secunde. Podiumul: Sifan Hassan (25.47), Kate Avery (25.55) și Karoline Grovdal (25.57). Echipa României s-a clasat pe locul 6, alături de Bobocel, din echipă mai făcând parte Cristina Negru (27.09), Adelina Panaet (27.20), Mihaela Petrea (28.28) și Cristiana Ghiță (29.55). La seniori, pe primul loc a venit turcul de origine kenyană Ali Kaya (29.20), atlet antrenat de românul Carol Santa, urmat de spaniolii Alemayehu Bezabeh (29.31) și Adel Mechaal (29.51). Singurul băiat român, juniorul Dorin Rusu, a terminat cei 5.947 de metri pe poziția 24 (18.16), din 90 de sportivi. Echipa junioarelor s-a clasat pe locul 9, cea mai bună poziție, 30, fiind ocupată de Maria Ifteni, care a alergat cei 4.157 de metri în 14 minute și 10 secunde. Au urmat Gabriela Doroftei (14.26), Alina Pîșcu (14.53) și Alina Butnariu (14.56).