Liliana Danci a fost foarte aproape de a realiza baremul care ar fi calificat-o la Jocurile Olimpice de la Rio. A alergat maratonul de la Viena în 2 ore, 45 de minute și 15 secunde, cel mai bun timp al ei pe această distanță, a terminat pe poziția a 15-a, dar nu a fost de ajuns.

cristian-dragomir-liliana-danciLiliana Danci (25 de ani) a alergat maratonul de la Viena cu gândul de a face baremul pentru Jocurile Olimpice de la Rio. Avea două opțiuni: să scadă sub 2 ore și 45 de minute sau să se claseze în primele 10. A terminat la 15 secunde de barem, pe poziția 15! Doar 15 secunde! 🙁 Atleta antrenată de Cristian Dragomir a alergat prima jumătate a cursei în 1.18.40, iar pe cea de-a doua în 1.26.35 (18:39, 18:53, 18:28, 18:43, 19:01, 19:25, 20:45, 21:46 & 9:31). Chiar dacă nu s-a calificat în Brazilia, Danci a făcut un nou record personal pe această distanță, vechiul PB fiind de 2.48.54. Timpul a fost realizat pe frig și cu un vânt care a suflat foarte puternic. Sportiva cu origini ucrainene a declarat că are de gând să mai încerce încă o dată, urmând să alerge un nou maraton în următoarele luni. Cursa trebuie să fie înainte de 11 iulie 2016. ”Nu știu încă unde, dar am în plan încă un maraton. Sunt fericită că mi-am făcut record personal, aceasta este partea bună a cursei”, a spus pentru expressdebanat.ro, Liliana Danci.

Citește povestea Lilianei Danci, ucraineanca cu inimă de româncă, aici!

baltoi

Adela Bălțoi

În cursa de maraton de la Viena au mai luat startul încă două sportive din România: Daniela Cârlan și Adela Bălțoi. Sportiva antrenată de Lorena Boberschi a avut probleme pe parcursul cursei și a fost nevoită să abandoneze. Cârlan alerga doar să confirme baremul pentru Jocurile Olimpice, după ce reușise în 2015, după ce alergase la Bratislava, un timp de 2.42.41. Adela Bălțoi a terminat cursa pe poziția a 18-a, după a trecut linia de finiș în 2.58.04 (1.21.14, prima jumătate, 1.36.43, a doua – 19:04, 19:33, 19:11, 19:24, 19:42, 20:34, 23:30, 25:38 & 11.18). Sportiva de la Pandurii Târgu Jiu vine după un sezon de sală bun, în care a reușit recorduri personale atât pe 1.500 de metri (4.25:22) cât și pe 3.000 de metri (9.30:24).