Ionuț Betej a câștigat și proba de 3.000 de metri din cadrul primei etape a Campionatelor Naționale de Sală, după ce cu o zi înainte fusese primul la 1.500 de metri. Adelina Panaet a reușit un nou record personal pe distanța de 3.000 de metri.

Adelina Panaet a controlat cursa de 3.000 de metri din cadrul primei etape a Campionatului Național de sală și a trecut linia de finish în 9.24:88, un nou record personal al distanței. Sportiva de la Bacău a fost urmată în clasament de Adela Bălțoi (pe doi și la 1.500 de metri), cu 9.30:24 (PB), și de Mihaela Petrea, cu 9.39:67 (PB). La băieți, bătălia s-a dat între Ionuț Betej și Alexandru Staicu (locul 3 la 1.500 de metri), până cu două ture înainte de final, când atletul antrenat de Augustin Barbu a ”zbughit-o” de lângă sportivul de la Pandurii Târgu Jiu. Betej a terminat în 8.24:98, Staicu în 8.29:12, iar pe trei a sosit Ionuț Dumitru, în 8.41:94 (PB). ”Ultima mie a fost pe la 2.42! Se putea și mai bine, dar vedem la finală! Până atunci nu mai alerg. Poate un 800 de metri în etapa a doua, pentru viteză”, ne-a spus Betej. Altfel, la Indoor Track and Field Viena au alergat doi români, Iulian Ganciu, la 800 de metri, și Camelia Gal, la 200 și 400 de metri. Atletul de la Sfântu Gheorghe a terminat cursa în 1.52:60, iar Gal a reușit un nou record personal pe 200 de metri indoor (25:12), la 400 de metri sosind după 56:11 secunde.

adelina-tanasie-foto-marian-burlacu

Adelina Tănăsie, a câștigat cursa de 800 m

În proba unde recordul național este deținut de Doina Melinte (1.59:00), Adelina Tănăsie (foto, sus), pornită puternic din start alături de Mirela Lavric (deținătoarea recordurilor probei la juniori și tineret), a trecut linia de finish prima, în 2.07:91 (PB). Lavric s-a retras din cursă acuzând probleme la spate. Pe locurile doi și trei au sosit Diana Bogoș (2.10:98), respectiv Noemi Szucs (2.13:11, PB). La băieți, primele trei locuri au fost ocupate de Cosmin Trofin (1.52:16, PB), Mădălin Gheban (1.53:93) și Andrei Trofin (1.54:03). Altfel, la săritura în înălțime, Daniela Stanciu a reușit să sară 1.93m, baremul pentru Jocurile Olimpice de la Rio! (fotografii: © Marian Burlacu)