Internaționalele României, un concurs organizat încă din 1948, la care au participat de-a lungul timpului sportivi din peste 60 de țări, s-a disputat în acest an într-un ”anonimat internațional”, printre puținii străini numărându-se câțiva ”frați” de peste Prut.

Internaționalele României din 2017 au avut la start aproape numai români, singurul străin de pe podium fiind un basarabean, Ion Siuris, care a terminat pe primul loc proba de 800 m. A fost un concurs cu un nivel de participare slab, existând finale, ca cea de la 1.500 m feminin, cu doar 3 sportive la start. De notat, baremurile de Mondiale realizate de Andreea Panțuroiu la triplusalt (14.29 m) și de Bianca Răzor la 400 de metri (52.00), încă o aruncare bună la suliță a lui Novac Alexandru, 81.64 m, după ce la Pitești aruncase 82.90 m, cu 10 cm mai puțin decât baremul pentru Londra, și faptul că la aruncarea discului a câștigat Sergiu Ursu, cu o aruncare de 56.53 m, atlet suspendat de două ori în carieră pentru dopaj, în 2004 pentru nandrolon și în 2014 pentru dehidroclorometiltestosteron. Altfel, la un concurs în Oordegem, Belgia, Florina Pierdevară a alergat 800 m în 2.03:07.

Rezultate

FEMININ 

Aruncarea discului
1. Dimitriana Surdu 53,04 m
2. Elena Mihaela Asmarandei 47,36 m
3. Dana Ioana Voicu 42,33 m

Săritura în lungime
1. Angela Moroșanu 6,42 m
2. Natalia Zdesenco 6,12 m
3. Ionela Denisa Luca 5,90 m

Săritura în înălțime
1. Ligia Damaris Grozav 1,78 m
2. Georgiana Muscalu 1,74 m
3. Anca Iuliana Burcă 1,65 m

100 m
1. Marina Andreea Baboi 11.76
2. Andreea Grecu 11.83
3. Diana Podoleanu 11.94

3.000 m obstacole
1. Ancuța Bobocel 10:08.90
2. Adela Paulina Bălțoi 10:18.60
3. Claudia Prisecaru 10:43.73

Triplusalt
1. Elena Andreea Panțuroiu 14,29 m
2. Cristina Ioana Bujin 13,85
3. Carmen Cristina Toma 13,21 m

1.500 m
1. Maria Claudia Florea 4:44.23
2. Krisztina Telekfalvi 4:53.22
3. Claudia Mihaela Popp 5:24.85

400 m
1. Bianca Denisa Răzor 52.00
2. Camelia Florina Gal 52.68
3. Andrea Miklos 52.84

MASCULIN 

Triplusalt
1. Cristi Nicușor Boboc 15,79 m
2. Răzvan Cristian Grecu 15,73 m
3. Cristian Constantin 15,53 m

100 m
1. Petre Nicolae Rezmiveș 10.44
2. Daniel Mihai Robert Budin 10.53
3. Ionuț Andrei Neagoe 10.65

400 m
1. Zeno Moraru 46.72
2. Robert Parge 47.07
3. Cristian Radu 47.30

Aruncarea discului
1. Sergiu Ursu 56,53 m
2. Ștefan Mura 55,11 m
3. Adrian Cristian Rusu 46,20 m

800 m
1. Ion Siuris 1:51.81
2. Mădălin Dorian Gheban 1:52.50
3. Sorin Iulian Laslău 1:52.68

Săritura în înălțime
1. Dan Claudiu Lăzărică 2,19 m
2. Mihai Anastasiu 2,16 m
3. Sorin Florin Ionescu 1,95 m

Aruncarea greutății
1. Marius Constantin Musteață 17,44 m
2. Ionuț Apostu 16,47 m
3. Radu Ștefan Ghiniță 13,78 m3

Săritura în lungime
1. Adrian Vasile 7,60 m
2. Alexandru George Baciu 7,56 m
3. Ionuț Grecu 7,49 m

Aruncarea suliței
1. Alexandru Mihăiță Novac 81,62 m
2. George Cătălin Zaharia 75,88 m
3. Levente Andrei Bartha 72,83 m

Ștafetă 4×100 m
1. România tineret 39.89
2. CSM București 42.52
3. CSȘ Ploiești 42.93